Leucojum aestivum'dan (göl soğanı) elde edilen galantamin alkaloidi MCF-7 insan meme kanseri hücreleri üzerinde yeni terapötik bileşen olarak kullanılabilir mi?
Can galantamine alkaloid derived from Leucojum aestivum (summer snowflake) be used as a novel therapeutic compound on MCF-7 human breast cancer cells?
  1. Tez No: 812793
  2. Yazar: ALİ TARIK İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Farmasötik Toksikoloji, Biochemistry, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut çalışma, MCF-7 meme kanseri hücrelerinde galantaminin antianjiojenik ve apoptotik etkilerini araştırmayı amaçlayıp literatüre yeni bir bilgi kazandırmaktır. Bu çalışmada, MCF-7 meme kanseri hücre dizisi kullanılmış ve galantamin, Leucojum aestivum'dan HPLC yöntemi ile elde edilmiştir. Galantaminin hücre canlılığı üzerindeki etkisi, kontrol grubu dahil 9 farklı dozda (kontrol, 10, 40, 70, 100, 130, 160, 190, 210 µg/ml) CCK-8 tahlili ile belirlendi. Daha sonra galantaminin etkisini anlamak için diğer analizler (toplam antioksidan seviyesi (TAS), toplam oksidan seviyesi (TOS), poli-ADP riboz polimeraz (PARP) ve vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) seviyeleri) 3 grupta incelendi; kontrol, LD50 (100 µg/ml) ve yüksek doz (210 µg/ml) grubu. Ardından oksidatif stres endeksi (OSI) hesaplandı. Galantamin hücre canlılığını azalttı. VEGF düzeylerinde herhangi anlamlı bir değişim olmadığı belirlendi. PARP düzeylerinde doza bağlı olarak anlamlı bir azalma olmuştur. Kontrol grubuna kıyasla TAS verilerinde doza bağlı anlamlı bir azalma ve TOS verilerinde doza bağlı anlamlı bir artış görüldü. OSI verilerinde doza bağlı anlamlı artış bulundu. Galantaminin MCF-7 hücrelerine belirli dozlarda hücre canlılığına negatif etki yapmıştır ve oksidatif stresi artırdığı bulunmuştur. PARP seviyelerindeki düşüş hücrelerin apoptotik süreçle sonuçlanabileceği ihtimalini göstermektedir. Bu bulgular, kanser araştırmalarında galantamin kullanımına farklı bir yaklaşım getirmek için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate the antiangiogenic and apoptotic effects of galantamine in breast cancer cells and to add new information to the literature. In this study, MCF-7 breast cancer cell line was used and galantamine was obtained from Leucojum aestivum by HPLC method. The effect of galantamine on cell viability was determined by CCK-8 assay at 9 different doses (control, 10, 40, 70, 100, 130, 160, 190, 210 µg/ml) including the control group. Then, to understand the effect of galantamine, other assays (total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), poly-ADP ribose polymerase (PARP), and vascular endothelial growth factor (VEGF) levels) were examined in 3 groups; control, LD50 (100 µg/ml) and high dose (210 µg/ml) group. The oxidative stress index (OSI) was then calculated. Galantamine decreased cell viability. There was no significant change in VEGF levels. There was a significant dose-dependent decrease in PARP levels. Compared to the control group, there was a significant dose-related decrease in TAS data and a significant dose-related increase in TOS data. A significant dose-related increase in OSI data was found. Galantamine had a negative effect on cell viability and proliferation at certain doses to MCF-7 cells and was found to increase oxidative stress. The decrease in PARP levels indicates the possibility that cells may result in an apoptotic process. These findings may be useful to take a different approach to the use of galantamine in cancer research.