Leucojum Aestivum L. üzerinde kalite kontrol çalışmaları
- Tez No: 58741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ÖNÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
1 19' ÖZET Bu araştırmada, Balıkesir ilimizin, Susurluk ilçesi, Mustafa Kemal Paşa karayolu, Karapürçek yol ayrımı mevkiinde yabani olarak yetişen Leucojum aesîivum L. bitkisinden hazırlamış olduğumuz örnekler üzerinde, 9. Alman Farmakopesi (DAB 9)'nin genel kısmında yer alan yöntemlerden yararlanarak kalite kontrol denemeleri yapılmıştır. Bu çerçevede, totâl kül, nem ve sülfat külü miktar tayini denemeleri yapılmıştır. İlaveten drogların teşhis ve saflık kontrolü amacıyla İ.T.K. çalışması da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu edilen bu denemeler dışında, titrimetrik esaslı bir miktar tayin yöntemi uygulanarak, örneklerin içerdiği total alkaloit miktarları tespit edilmiştir. Ayrıca droğun taşıdığı ana alkaloitler olan, galanthamine ve lycorine'nin miktarları, biri spektrofotometrik diğeri ise optik dansitometrik esaslı olmak üzere farklı iki yöntem kullanılarak ayrı ayrı tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY In this study, on various samples prepared from Leucojum aestivum L, growing wildly, in Susurluk, Mustafa Kemal Paşa main road, Karapürçek split (Balıkesir) region, quality control determinations have been conducted according to the methods which are stated in the general section of DAB 9. In this concept, assays for ash, humidity and sulphate ash have been carried out. In addition, an experiment for identification and control of purity of the drugs by T.L.C. has been studied. Other than the experiments mentioned above, total alkaloidal contents of the samples have been quantitatively determined by a titrimetric method. Moreover, the contents of galanthamine and lycorine, the principle alkaloids of the drug, have been quantitatively determined by two different methods based on spectrometry and optical densitometry.