Enerji modellemesi ile mevcut binaların enerji performans analizlerinin yapılması
Making energy performance analysis of existing buildings with energy modeling
- Tez No: 812825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GENCER DEVECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut binaların ısıl analizini bir yazılım ile yaparak, iyileştirmeleri tespit etmek bu sayede yapılacak enerji tasarruflarını belirlemektir. Bu kapsamda bir binanın mevcut ve iki farklı iyileştirilmiş modeli mukayese edilmiştir. Birinci durum binanın mevcut halini, ikinci ve üçüncü durum ise iyileştirilmiş durumları içermektedir. İyileştirmeler, ısı yalıtımı, infiltrasyon ve aydınlatma sistemi üzerine yoğunlaşmıştır. Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 3.bloğunun mimari projelerinden faydalanarak, Design Builder programında üç boyutlu bina modelleri oluşturuldu. Bu modeller üzerinde simülasyonlar yapıldı. Simülasyonlarda üç farklı durum tanımlanarak, durumlar arası enerji tasarrufları analizi yapılmıştır. Elektrik tüketiminde %15 oranında tasarruf gözlenirken, doğalgaz tüketiminin %90 oranında azalacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analysis the existing buildings with a software, to identify the improvements and to determine the energy savings to be made. In this context, the existing and two different improved models of a building were compared. The first case includes the current state of the building, the second and third cases contain the improved conditions. Improvements concentrated on thermal insulation, infiltration and lighting system. Using the architectural projects of the 3rd block of the Faculty of Engineering of Dicle University, three-dimensional building models were created in the Design Builder program. Simulations were made on these models. Three different situations were defined in the simulations and energy savings analysis was made between states. While 15% savings are observed in electricity consumption, it has been determined that natural gas consumption will decrease by 90%.