Gastroskopi yapılmış hastalarda helikobakteri pilori enfeksiyonun otoimmün tiroit antikorları üzerine etkisi
The effect of helicobacter pylori infection on autoimmune thyroid antibodies in patients WHO have had gastroscopy
- Tez No: 812824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Helikobakter Pilori enfeksiyonu neredeyse dünyada insanların yaklaşık %50‟sini çeşitli klinikler oluşturarak etkilemektedir. Bu yüzden tanısını koymak ve uygun tedaviyi başlamak çok önemlidir. Bu çalışmada daha önce gastroskopi yapılmış hastalarda Helikobakter Pilori enfeksiyonun otoimmun tiroid antikorları üzerine etkisi araştırılacaktır. Aynı zamanda bu çalışmada Helikobakter Pilori‟nin pozitiflik derecesine göre tiroid otoantikorlarındaki değişiklik araştırılacaktır. Böylece Helikobakter Pilori enfeksiyonu olan hastalarda hem otoimmün tiroidit açısından taranmasının hem de tiroidit için kullanılan ilaç dozunun ayarlanmasının gerekip gerekmediği planlanması yapılacaktır. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi‟nde İç Hastalıkları polikliniğine ayaktan başvuran ve endoskopi yapılmış hastalar üzerinde yapıldı. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde olan Helikobakter Pilori enfeksiyonu tanısı alan 138 hasta dâhil edildi. Hasta gruplarıyla karşılaştırmak üzere aynı yaş ve benzer cinsiyet dağılımına sahip Helikobakter Pilori enfeksiyonu tanısı almayan bireylerden oluşan 104 kontrol grubu oluşturuldu. Her iki grupta yaş, cinsiyet, TSH ve ST4 gibi tiroid fonksiyon testleri, Anti-TPO ve Anti-TG gibi tiroid otoantikorları, tiroid ultrasonu, lökosit sayısı, sedimantasyon hızı, vitamin D ve vitamin B12 parametreleri çalışıldı. Bulgular: Helikobakter Pilori ile enfekte olan 138 hastanın 58‟i erkek ve 80‟i kadın ve 104 kontrol hastanın 40‟i erkek ve 64 ise kadın idi. Helikobakter Pilori pozitif hastalar ile negatif hastalar arasında Anti-TPO ve Anti-TG düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu (hepsi; p>0.05). Ayrıca Helikobakter Pilori enfeksiyon şiddeti arttıkça Anti-TPO ve Anti-TG düzeylerinde önemli bir değişim görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Helicobacter pylori infection affects almost 50% of people in the world by forming various clinics. Therefore, it is very important to diagnose and initiate appropriate treatment. In this study, the effect of Helicobacter Pylori infection on autoimmune thyroid antibodies will be investigated in patients who have undergone gastroscopy before. At the same time, in this study, changes in thyroid autoantibodies will be investigated according to the degree of positivity of Helicobacter Pylori. Thus, it will be planned whether the patients with Helicobacter pylori infection should be screened for autoimmune thyroiditis and whether the dose of the drug used for thyroiditis should be adjusted. Method: Our study was carried out retrospectively on patients who applied to the Internal Medicine outpatient clinic of Van YYU Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center and underwent endoscopy. Patients aged 18 years and older who were diagnosed with Helicobacter Pylori infection were included in the study. A total of 242 patients were included in the study. In order to compare with the patient groups, a control group was formed from individuals in the similar age group, with similar gender distribution, without a diagnosis of Helicobacter Pylori infection and who agreed to participate in the study. Age, gender, thyroid function tests such as TSH, T4, thyroid autoantibodies such as Anti-TPO, Anti-TG, thyroid ultrasound, hemogram, sedimentation, vitamin D and vitamin B12 parameters were studied according to the severity of Helicobacter Pylori infection in both groups. Results: A total of 242 people, 138 patients with Helicobacter pylori infection and 104 people in the control group, were included in the study. Of these patients, 98 were male and 144 were female. There was no significant difference between Anti-TPO and AntiTG levels between Helicobacter Pylori positive patients and negative patients (p>0.05). In addition, as the severity of Helicobacter Pylori infection increased, there was no significant change in Anti-TPO and Anti-TG levels (p>0.05).