Sezon arasında yapılan hazırlık antrenmanlarının futbolcuların performanslarına etkisi
  1. Tez No: 81284
  2. Yazar: YÜCEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırmada 3. lig takımlarından (178.45±5.52 boy 73.05±6.96 kilo 22.9±3.33 yaş ortalaması) Asas spor klübünün (n = 20) futbolcusundan 1997-1988 sezonunda ilk devre sonu maç sonrası ölçümleri, izin dönüşü (tatil) ölçümleri, antrenman (kamp) sonrası ölçümleri alınarak, devre arasında dinlenme döneminde bazı fiziki ve fizyolojik değişimlerin belirlenmesi araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak G.Ü. Bed. Eğt. ve Sp. Bölümünden gönüllü 20 erkek öğrenciden ayrı zamanlarda 3 ayrı ölçüm alınmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir antrenman programı, uygulanmazken Denek grubu 2 haftalık kamp döneminde her gün ve ilk dört gün sonrası sabah ve akşam çift antrenman yapmışlardır. Futbolculardan ve kontrol grubundan alınan ölçümler“T”testi ve Varyans analizi (Anova) metodu ile istatistiksel olarak analiz edilmiş gruplar arasında yaş, boy, kilo, el, pençe kuvvetleri, esneklik, dikey sıçrama, 50 m. sürat, Max. V02, subscapula ve Thigh deri kalınlığı, nabız, sistolik ve diastolik kan basınçları Cooper testi, anaerobik güç ve vücut yağ yüzdesinde anlamlı fark bulunamamıştır. (P>0.05) Araştırma sonucunda sezon arasında yapılan antrenmanların fiziki ve fiziksel performansı yükseltemediği buna neden olarak da antrenman süre ve şiddetinin yeterli olmadığı ve sadece performansın korunduğu tespit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY For this research, 20 soccers had chasen from ASAŞ SPORT CLUB (3. League) with 178.45 ± 5.52 length, 73.05 ± 6.96 weight, 22.9 ± 3.33 age. In 1997 - 1998 session, at first term; measurements have measured after the last match, after holiday and after camp; in order to establish physical and physiological changes during term interval. At the same time 3 measurements has taken from 20 volunteer student of Gazi Ünivercity Sport Department as control group. While control group hasn't any exercise program, training group has done for the first 4 days 1 exercise per day, then 2 exercises per day, during the 20 days camp. Measurements taken from soccers and control group has analysied statisticaly. by T' test and varyans analysis metod between these groups. Any meaningful difference couldn't be found; by means of age, length, weight, hand-grup strength, horizontal Jump, flexibility, 50 meter speed, body fat, subscapula. Cooper test, anaerobic power and body lipid percent. At the end of the research, it is established that exercises between 2 terms couldn't make an arise at physic and physical performance, and only provided preservation of performance. The reason of this result has thought as inadequate period and violence of exercise.