Ağır metal iyonlarının doğal kil mineralleri (Diyarbakır/ Kulp) üzerindeki adsorpsiyonunun izoterm, kinetik ve termodinamik analizi
Isotherm, kinetic and thermodynamic analysis of heavy metal ion's adsorption on natural clay minerals (Diyarbakir/Kulp)
  1. Tez No: 812862
  2. Yazar: EMİNE BULDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sulu çözeltiden, Cu(II) ve Ni(II) iyonlarını uzaklaştırmak için doğal kil ile çalışıldı. Adsorpsiyona etki eden faktörlerden sıcaklık, temas süresi, konsantrasyon, pH, gibi parametreler incelendi. Deneysel veriler Temkin, Dubinin-Radushkevich, Freundlich ve Langmuir izotermlerine uyarlandı. Deneysel verilerin daha fazla Langmuir izoterm modeline uymakta olduğu gözlendi. 298K, 308K ve 318K için sırasıyla 1.79, 0.49, 2,65 mgCu/g doğal kil; 0.72, 0.99, 1.35 mg Ni/g doğal kil olarak adsorpsiyon kapasiteleri tespit edilmiştir. Kinetik deneysel veriler ise Lagergren, Ho-McKay, Weber-Morris ve Elovich kinetik modellere uyarlandı. Bu verilerin ise, Ho-McKay ikinci derece hız denklemine uygun olduğu gözlemlendi. Termodinamik veriler hesaplandı. Bu veriler; Cu(II) için ΔHo=55,35 k j/mol, ΔSo=0,245 k j/mol ve ΔG298=- 17,66 kj/mol, ΔG308= -20,11 kj/mol, ΔG318= -22,56kj/mol, Ni(II) için, ΔHo=83,43 k j/mol, ΔSo=0,32 k j/mol ve ΔG298= -12,23kj/mol, ΔG308= -15,44 kj/mol, ΔG318=-18,65 kj/mol olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Naturel clay was used to remove Cu(II) and Ni(II) ions from the aqueous solution. Temperature, concentration are the factors affecting adsorption, pH, kinetic parameters such as contact time were studied. Experimental data Temkin, Dubinin-Radushkevich, Freundlich and Langmuir adsorption isotherms were adapted. It was observed that the experimental data were more in line with the Langmuir adsorption isotherm model. Adsorption capacities for 298K, 308K and 318K are respectively 1.79, 0.49, 2.65 mg/g Cu natural clay: 0.72, 0.99, 1.35mg/g Ni natural clay.Kinetic experimental data were adapted to Lagergren, Ho-McKay, Weber-Morris and Elovich kinetic models. it was observed that these data were in accordance with the Ho-McKay second order velocity equation.Thermodynamic data was calculated. For Cu(II) ΔHo=55,35 k j/mol, ΔSo=0,245 k j/mol ve ΔG298=- 17,66 kj/mol, ΔG308= -20,11 kj/mol, ΔG318= -22,56kj/mol, For Ni(II), ΔHo=83,43 k j/mol, ΔSo=0,32 k j/mol ve ΔG298= -12,23kj/mol, ΔG308= -15,44 kj/mol, ΔG318=-18,65 kj/mol was calculated.