Hızlı tüketim ürünleri üreten bir firmada taşıma simülasyonu ile ikincil ambalaj özelliklerinin iyileştirilmesi
Improving secondary packaging properties with transport simulation in a firm producing fast moving consumer goods
  1. Tez No: 812886
  2. Yazar: IŞILSU ŞEN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, hızlı tüketim ürünleri üreten bir fabrikada sıvı deterjan şişelerinin ikincil ambalaj özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yer almaktadır. Sıvı deterjanlar şişelere doldurulup kapakları takılarak oluklu mukavva kolilere koyulmaktadır. Ardından koliler palete dizilmekte ve tırlar aracılığıyla kara yolunda taşınmaktadır. Tez çalışmasında oluklu mukavva kolinin kara yolu taşıması sırasında oluşabilecek deformasyonlarına ve iyileştirilmesine odaklanılmıştır. Tez çalışması kapsamında sıvı deterjan şişeleri, kapakları ve oluklu mukavvalar modellenmiştir, oluklu mukavvaların taşınması sırasında maruz kalacağı potansiyel titreşim verileri modele eklenerek taşıma simülasyonu yapılmıştır. Model kurulum aşamasında gerçek ürünlere yük testi yapılarak doğrulanmıştır. Simülasyon çıktılarına göre oluklu mukavva kolide maliyet düşürmeye yönelik iyileştirmeler önerilmiştir. İyileştirmeler uygulanarak yeni örnek oluklu mukavva koliler fiziksel olarak alınmış ve fiziksel taşıma testi yapılmıştır. İyileştirilmiş oluklu mukavva koliler ile kurulan yeni simülasyon modeliyle fiziksel taşıma testi kıyaslanmıştır. Kurulan simülasyon modelinin fiziksel taşıma testi ile uyumlu sonuçlar elde ettiği görülmüştür. İyileştirme önerileri uygulandığında yıllık elde edilecek maliyet avantajı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes work on improving the secondary packaging features of liquid detergent bottles in a fast-moving consumer goods (FMGC) factory. The production process involves filling liquid detergents into bottles, securing them with caps, and placing them in corrugated cardboard boxes. These boxes are stacked on pallets and transported by trucks on the road. The study involves modeling of the liquid detergent bottles, caps, and corrugated cardboard boxes. Transport simulation is conducted by adding potential vibration data that the corrugated cardboard boxes may experience during transportation. During the model setup phase, Top Load tests are conducted on actual products to validate its accuracy. Based on the simulation outputs, recommendations are made for cost reduction improvements concerning the corrugated cardboard boxes. Subsequently, physically improved samples of corrugated cardboard boxes are obtained and subjected to physical transportation testing, implementing the suggested improvements. A comparison is made between the physical transportation test results using the improved corrugated cardboard boxes and the new simulation model established with the enhanced boxes. The cost advantage that can be achieved annually when implementing the improvement suggestions is calculated.