Türkiye'deki hızlı tüketim ürünleri sektöründeki riskler ve risk yönetimi uygulamalarının mülakat çalışmasıyla incelenmesi
Examining risks and risk management practices in the fmcg sector in Turkey through interview study
  1. Tez No: 902545
  2. Yazar: RECEP ŞABABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hızlı tüketim ürünleri sektöründeki riskler ve risk yönetimi uygulamalarının mülakat çalışması ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, hızlı tüketim ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelerin yöneticileri ile yarı yapılandırılmış mülakat yapılmıştır. Mülakata denetim biriminden 5, finans-mali işler biriminden 15, genel sorumluluk biriminden 10, risk yönetiminden 3, satıştan 6 ve üretim biriminden bir katılımcı alınmıştır. Firmalar için kritik önemde görülen riskler, bu risklerin yönetimi, pandeminin oluşturduğu riskler, bir risk yönetim aracı olan sigorta ile ilgili firmaların aldıkları pozisyonlar analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan 23 firma yetkilisi sigorta ettirilmeyen riskleri olmadığını ve tüm riskleri için gerekli sigortaların yapıldığını ifade etmiştir. Araştırmaya katılan 29 firma yetkilisi sigortacılık aracılık hizmeti aldıklarını belirtmişlerdir. Sigortacılık hizmeti alanların 18'si bir ya da birden çok acente ile çalışmakta olup, 11 firma brokerlik hizmeti almaktadır. Çalışmaya katılan 8 firmanın yetkilisi aracılık hizmeti alınıp alınmadığını bilmediklerini ya da cevap vermek istemediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the risks and risk management practices in the fast-moving consumer goods sector in Turkey through an interview study. In the study, semi-structured interviews were conducted with managers of businesses that produce and market fast-moving consumer goods. Five participants were interviewed from the audit unit, 15 from the finance-financial affairs unit, 10 from the general responsibility unit, three from the risk management, six from sales and one from the production unit. The risks that are considered critical for companies, the management of these risks, the risks posed by the pandemic, and the positions taken by companies regarding insurance, which is a risk management tool, were analyzed. 23 company officials who participated in the research stated that they had no risks that were not insured and that the necessary insurance was made for all risks. 29 company officials participating in the research stated that they received insurance brokerage services. 18 of those who receive insurance services work with one or more agencies, and 11 companies receive brokerage services. Representatives of 8 companies participating in the study stated that they did not know whether intermediary services were received or did not want to answer.