Bishop çatılı Mannheim eğrileri
Mannheim curves with Bishop frame
  1. Tez No: 812894
  2. Yazar: İREM KARGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezimizde kullandığımız konunun tarihi anlatılmış ve neler yapacağımızdan bahsedilmiştir. İkinci bölümde tezimizde kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde E-3 Öklid uzayında Bishop Çatılı Mannheim eğrisine ait vektörler ve eğrilikler hesaplanmıştır. Son bölümde ise tezden elde ettiğimiz sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four chapters. In the first chapter, the basic definitions and theorems used the thesis are mentionedin detail. In the third chapter the vectors and curvatures of the Bishop frame Mannheim curve in Euclidean-3 space are calculated. In the last chapter the results and suggestions that we obtained from the thesis are given.