Minkowski uzayında yönlü null eğrilerin geometrisi üzerine
On geometry of the directional null curves in Minkowski space
  1. Tez No: 885942
  2. Yazar: GAMZE TARIM KANDİLCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
3-boyutlu Minkowski uzayında null ve nonnull uzay eğrileri için Frenet çatısı ve Bishop çatısı kullanılarak pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda kullanılan çatılara alternatif olarak quasi-çatı kavramı ortaya çıkmış ve yapılan çalışmalarda diğer çatılardan daha kolay hesaplandığı görülmüştür. Bu tez çalışması, bir izdüşüm vektörü yardımıyla tanımlanan quasi-çatının Minkowski 3-uzayında yönlü null ve pseudo null eğrilerin geometrisini incelemeyi amaçlamaktadır. Beş bölümden oluşan çalışmamızın giriş ve amaç ile literatür araştırması bölümlerinde konu ile ilgili önceden yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızda kullandığımız temel tanım ve teoremlere üçüncü bölümde yer verilmiştir. Sonraki bölümlerde tezimizin orijinal kısmı yer almaktadır. Dördüncü bölümde Minkowski 3-uzayında null ve pseudo null quasi-çatı tanımlanmıştır. Tanımlanan quasi-çatı için türev denklemleri, vektörel çarpım, çeşitli teoremler ve örnekler hesaplanmıştır. Ayrıca bu bölümde, null quasi-çatı ile null Frenet çatı arasındaki bağıntılar bulunmuştur. Son olarak quasi-çatılı yönlü null ve pseudo null eğrilerin sınıflandırılması ele alınmıştır. Son bölümde ise Minkowski 3-uzayında farklı çatılar kullanılarak elde edilen eğri çiftleriyle ilgili özellikler göz önünde bulundurularak ve dördüncü bölümde hesaplanan null ve pseudo null quasi-çatı yapısı kullanılarak, yönlü null ve pseudo null Bertrand ve Mannheim eğri çiftleri ile ilgili teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many studies on null and nonnull curves with Frenet frame and Bishop frame in three-dimensional Minkowski space. The quasi-frame was introduced as an alternative to the frames presented in these studies and it was seen that the quasi-frame can be computed more easily than other frames. The aim of this thesis is to investigate the geometry of directional null and pseudo null curves with the quasi-frame constructed by a projection vector in three-dimensional Minkowski space. This thesis consists of five chapters. Firstly, introduction and objective, literature review about previous researches related to the thesis, and in the third chapter, discussion of the basic definitions and theorems used in our dissertation are presented. The following chapters contain the original part of our thesis. In the fourth chapter, the null quasi-frame and pseudo null quasi-frame are introduced in three-dimensional Minkowski space. Derivative equations, vector products, various theorems and examples of the null quasi-frame and pseudo null quasi-frame are given. Additionally, the relations between the null quasi-frame and the null Frenet frame are identified in this chapter. Finally, the classification of directional null and pseudo null curves is discussed. In the last section, the theorems about directional null and pseudo null Bertrand and Mannheim curve pairs are proved by considering the properties of the curve pairs obtained by using different frames in three-dimensional Minkowski and by using the null and pseudo null quasi-frame structure obtained in the fourth section.