Görüntü sınıflandırma algoritmalarının başlangıç değerlerinin otomatik atanması
Automatic assignment of initial values of image classification algorithms
  1. Tez No: 812897
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kümeleme, benzerliği yüksek olan veriler aynı alt kümede, benzerliği düşük olan veriler farklı alt kümelerde olacak şekilde gruplandırılması işlemidir. Renkli görüntülerin kümelenmesinde K-ortalamalar ve bulanık C-ortalamalar algoritmaları sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak söz konusu algoritmalarda başlangıç küme merkezleri rastgele belirlendiğinden, iterasyon sayısı aynı kalmak kaydıyla sonuçların farklı olması muhtemeldir. Bu özellik her iki algoritma için de en önemli problemdir ve güvenilirliği azaltmaktadır. İlgili sorunun çözümü için ilk önerilen yaklaşım iterasyon sayısını arttırmak olmuştur. Diğer taraftan iterasyon sayısının artırılması aynı zamanda hesaplama maliyetini artırmaktadır. Bu çalışmada sekizli ağaç algoritması kullanılarak başlangıç küme merkezlerinin otomatik atanması için yeni bir yöntem önerilmiştir. Önerilen stratejide, renkli görüntülere sekizli ağaç algoritmasının seviyesine bağlı olarak öncelikle nicelleştirme işlemi uygulanmıştır. Oluşan alt kümeler piksel sayılarına göre büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır ve ihtiyaca göre başlangıç küme merkezleri olarak atanmıştır. Böylece başlangıç küme merkezlerinin otomatik olarak atanması sağlanmıştır. Herhangi bir renkli görüntüde kuantalanmış vektörlerin RGB renk uzayındaki konumları sabit olduğundan, önerilen yöntem ile deterministik bir algoritma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clustering is the process of grouping data with high similarity in the same subset and data with low similarity in different subsets. K-means and fuzzy C-means algorithms are often preferred for clustering color images. However, since the initial cluster centers are determined randomly, results are likely to be different when the number of iterations remains the same. This feature is the most important problem for both algorithms since it reduces reliability. The first suggested solution for the related problem was to increase the number of iterations. However, increase in the number of iterations causes an increase in the computational cost. In this study, a new method has been proposed for automatic assignment of initial cluster centers using octree algorithm. In the proposed strategy, firstly, the color images were quantized depending on the level of octree algorithm. Then the resulting subsets were sorted from the largest to the smallest according to the number of pixels. Finally, initial cluster centers were assigned compatible with cluster numbers of K-means and fuzzy C-means algorithms. Consequently, initial cluster centers are automatically determined. Since the positions of quantized vectors in RGB color space are fixed for any color image, a deterministic algorithm has been obtained.