Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon ve internet bağımlılığı ile uyku hijyeni, sirkadiyen tercihler ve optik koherens tomografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of smartphone and internet addiction with SLEEP hygiene, circadian preferences and optical coherence tomography findings in university students
- Tez No: 812907
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÜZEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bağımlılık düzeyine ulaşan internet ve akıllı telefon kullanımı, sıklıkla kişilerin yaşam kalitesi ve işlevselliğinde bozulmalara yol açar. Bu bağımlılıklarda uykunun çeşitli parametrelerinde de bozulmalar yaşandığı bilinmektedir. Çalışmamızda internet bağımlılığı ve akıllı telefon bağımlılığında uyku hijyeni, sirkadiyen tercihler ve optik koherens tomografi ile ölçülen retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ve santral maküla kalınlığının bağımlı olan kişilerdeki olası farklılıklarının değerlendirilmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 212 gönüllü üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların tümüne Sosyodemografik Bilgi Formu, Chen İnternet Bağımlılığı Ölçeği (CİBÖ), Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form (ATBÖ-KF), Uyku Hijyeni İndeksi (UHİ) ve Sabahlılık-Akşamlılık Ölçeği (MEQ) uygulanmıştır. Ölçekleri tamamlayan katılımcılara göz hastalıkları polikliniğinde alanında deneyimli hekimler tarafından rutin göz muayenesi yapılmıştır. Çalışmanın dahil edilme kriterlerine uygun kişilere optik koherens tomografi (OKT) cihazı aracılığıyla retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ve santral maküla kalınlığı ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamızda internet bağımlılığı oranı %17, akıllı telefon bağımlılığı oranı %38.2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Internet and smartphone use that reaches the level of addiction often leads to deterioration in the quality of life and functionality of individuals. It is known that these addictions also impair various parameters of sleep. In our study, we aimed to investigate sleep hygiene, circadian preferences and possible differences in retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and central macular thickness obtained by optical coherence tomography in internet addiction and smartphone addiction. Materials and Methods: A total of 212 volunteer university students participated in our study. All participants were administered the Sociodemographic Information Form, Chen Internet Addiction Scale, Smartphone Addiction Scale-Short Form, Sleep Hygiene Index and Morningness-Eveningness Scale. Participants who completed the scales underwent routine eye examinations by experienced physicians in the ophthalmology outpatient clinic. Retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and central macular thickness were measured by optical coherence tomography (OCT). Results: In our study, internet addiction rate was 17% and smartphone addiction rate was 38.2%.