Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinde uyku kalitesi ve akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkisi
Sleep quality in Pamukkale University students and its relationship with smartphone addiction
  1. Tez No: 552581
  2. Yazar: BETÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN MEYDAN ACIMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uyku ile ilişkili sorunlar üniversite öğrencileri arasında yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışmada Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinde uyku kalitesinin incelenmesi ve akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni kötü uyku kalitesidir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise akıllı telefon bağımlılığı, akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkili özellikler, sosyodemografik özellikler ve sorgulanan diğer özelliklerdir. Araştırmada 30 soruluk bir veri formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu (ATBÖ-KF) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Araştırmanın minimum örneklem büyüklüğü 1088 olarak hesaplandı. Araştırmanın verileri Mart-Nisan 2018 tarihlerinde toplandı.
Özet (Çeviri)
Sleep-related problems are common among college students. The aim of this study is to examine sleep quality in Pamukkale University students and investigate its relationship with smartphone addiction. This is a cross-sectional study. The dependent variable of the study is poor sleep quality. The independent variables of the study are smartphone addiction, features related to smartphone addiction, sociodemographic characteristics and other features that are questioned. In this study, a 30-item data form, Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) were used. The minimum sample size of the study was calculated as 1088 participants. The data of the study were collected in March-April 2018.