Spor yöneticilerinin otantik liderlik algıları ile iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Examination of the relationship between authentic leadership perceptions and job satisfaction of sports managers (example of Erzurum province)
  1. Tez No: 812913
  2. Yazar: SUAT MODOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS SİNAN BİRİCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda taşra teşkilatında çalışan spor yöneticilerin otantik liderlik algılarının incelenmesi, çeşitli demografik değişkenlere göre karşılaştırılması ve otantik liderlik algıları ile iş tatminleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Erzurum ilinde görev yapan spor yöneticilerinde otantik liderlik algısı ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki nicel analiz kullanılarak incelenmiştir. İlişkiyi ölçmek için Otantik Liderlik Algıları ölçeği ve Minnesota İş Tatmini ölçeği kullanılmıştır. Otantik Liderlik Ölçeği 20 sorudan oluşmaktadır. İş Tatminini ölçmek için kullanılan Minnesota İş Tatmini ölçeği ise 16 sorudan oluşmaktadır. Soruların cevapları için 5'li Likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Veriler SPSS-23 programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre dağılımlarına bakıldığında 40 bireyin kadın; 173 bireyin erkek olduğu görülmektedir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre otantik liderlik düzeyleri karşılaştırmasında Şeffaflık, Öz Farkındalık ve Otantik Liderlik Ölçümü toplam puanında erkek katılımcıların kadın katılımcılara oranla anlamlı düzeyde daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılanların kadro durumlarına dair Otantik liderlik düzeyi ve alt boyutlarının karşılaştırılmasında; İlişkilerde Şeffaflık, İçselleştirilmiş Ahlak Anlayışı ve Otantik Liderlik toplam puanında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yapılan çoklu karşılaştırma analizi sonucunda ilişkilerde şeffaflık alt boyutunda sözleşmeli olarak çalışanların devlet memuru ve işçilere göre; içselleştirilmiş ahlak anlayışı alt boyutunda sözleşmeli olarak çalışanların işçilere göre ve toplam alt boyutunda sözleşmeli ve diğer kadro durumuna sahip katılımcıların işçi olarak çalışan katılımcılara göre anlamlı düzeyde yüksek ortalamalara sahip oldukları görülmektedir. Sonuç: Çalışma bulguları incelendiğinde otantik liderlik ile iş tatmini arasında orta düzeyde anlamlı ilişki görülmektedir. Katılımcıların otantik liderlik davranışları arttıkça iş tatmini düzeyleri paralel artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, it was aimed to examine the authentic leadership perceptions of sports managers working in the provincial organization, to compare them according to various demographic variables and to evaluate the relationship between authentic leadership perceptions and job satisfaction. Method: Relational survey model was used to examine the relationship between the perception of authentic leadership and job satisfaction in sports managers working in Erzurum. The relationship between the variables was examined using quantitative analysis. Authentic Leadership Perceptions scale and Minnesota Job Satisfaction scale were used to measure the relationship. The Authentic Leadership Scale consists of 20 questions. The Minnesota Job Satisfaction scale, which is used to measure Job Satisfaction, consists of 16 questions. A 5-point Likert type scale was used to answer the questions. The data were evaluated in the SPSS-20 program. Findings: Considering the distribution of the participants according to the gender variable, 40 individuals were female; It is seen that 173 individuals are male. When comparing the authentic leadership levels of the participants according to their gender, it was seen that male participants had significantly higher averages than female participants in the total score of Transparency, Self-Awareness and Authentic Leadership Measurement. In the comparison of the Authentic leadership level and sub-dimensions of the staff status of the participants in the study; A significant difference was found in the total score of Transparency in Relationships, Internalized Ethics and Authentic Leadership. As a result of the multiple comparison analysis, in the sub-dimension of transparency in relations, according to civil servants and workers; It is seen that in the sub-dimension of internalized morality, contract workers have significantly higher averages than workers, and in the total sub-dimension, the participants with contracted and other staff status have significantly higher averages than the participants working as workers. Result: When the findings of the study are examined, it is seen that there is a moderately significant relationship between authentic leadership and job satisfaction. As the authentic leadership behaviors of the participants increase, their job satisfaction levels increase in parallel.