Multipl myelomalı hastalarda serum interlökin-36 alfa, beta, gama; interlökin-17 düzeyinin belirlenmesi
Determination of serum interleukin-36 alfa, beta, gama, interlekin-17 level in patients with multiple myeloma
- Tez No: 812912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Multipl myelom (MM) klonal plazma hücrelerin kemik iliği infiltrasyonu ile karakterize hematolojik bir malignitedir. Her myelom premalign evre olarak bilinen önemi belirsiz monoklonal gammopati (MGUS) evresinden geçer. Monoklonal proteinlerin kanda ve idrarda tespit edilmesi ve kemik iliğinde plazma hücrelerinin görülmesi ile tanı alır. MM, mevcut tıp bilgileri ile hala tedavi edilemez bir hastalıktır. IL-36; alfa, beta ve gama isimli üç agonistten oluşan bir sitokindir. Vücutta farklı yerlerde farklı agonistleri baskın olarak üretilmektedir. İnflamasyondaki artışı literatürde kanıtlanmıştır ve dermatolojik hastalıklarda bu mekanizmaya yönelik ilaçlar mevcuttur. IL-17 ise, IL-36'ya göre üzerinde daha çok çalışılmış sitokindir. Th17 hücreleri tarafından üretilmektedir. 6 formu vardır. İnflamasyonun yanında romatolojik hastalıklar, malignite de rol oynamaktadır. Çalışmamızda 33 yeni tanı hiç tedavi almamış MM hastası ve 33 sağlıklı gönüllü alındı. Myelom hasta grubu ve sağlıklı grupta temel laboratuvar parametreleri, interlökin düzeyleri ve myelom grubunun tanı anındaki testleri çalışmaya dahil edildi. Myelom hasta grubu aldıkları tedavi basamakları yönünden de incelendi. Myelom hasta grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı olarak interlökin düzeyleri düşük tespit edildi. IL-36 alfa ve IL-17'nin prognozu öngörmede bir belirteç olabileceği düşünüldü. Literatür çalışmaları ile solid organ kanserleri ile benzerlikler saptandı. Hematolojik malignitelerde konumuz ile ilgili yeterli düzeyde çalışma literatürde bulunmamakta. Hasta sayımızın az olması nedeni ile henüz genelleme yapmak için erken olduğunu düşünüyoruz. Çalışmamız ile hematolojik maligniterlerde literatüre katkı sağlamak, myelomda IL-36 ve IL-17'nin rolünü anlamak ve bu çalışma ile henüz tedavi edilemez bir hastalık olan myelom için yeni tedavi seçeneklerine kapı aralamayı hedefledik.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma (MM) is a hematological malignancy characterized by bone marrow infiltration of clonal plasma cells. Every myeloma passes through a stage of monoclonal gammopathy of uncertain significance (MGUS), known as the premalignant stage. It is diagnosed by the detection of monoclonal proteins in the blood and urine and the appearance of plasma cells in the bone marrow. It is still an incurable disease with current medical knowledge. IL-36; It is a cytokine consisting of three agonists, alpha, beta and gamma. Different agonists are predominantly produced in different places in the body. Its increase in inflammation has been proven in the literature and there are drugs for this mechanism in dermatological diseases. IL-17 is a more studied cytokine than IL-36. It is produced by Th17 cells. It has 6 forms. In addition to inflammation, rheumatological diseases and malignancy also play a role. In our study, 33 newly diagnosed MM patients who did not receive any treatment and 33 healthy volunteers were included. Basic laboratory parameters, interleukin levels and tests at the time of diagnosis of myeloma group were included in the study in the myeloma patient group and healthy group. The myeloma patient group was also examined in terms of the treatment steps they received. Interleukin levels were found to be significantly lower in the myeloma patient group compared to the healthy group. It was thought that IL-36 alpha and IL-17 could be a predictor of prognosis. Similarities with solid organ cancers were determined by literature studies. There is not enough study in the literature about our subject in hematological malignancies. Due to the small number of patients, we think it is too early to generalize. With our study, we aimed to contribute to the literature in hematological malignancies, to understand the role of IL-36 and IL-17 in myeloma, and to open the door to new treatment options for myeloma, which is an incurable disease yet.