Increasing the differentiation potential of adipose derived stem cell into chondrocyte by plant derived exosomes: A Possible therapeutic strategy for cartilage diseases
- Tez No: 812914
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kök hücreler, sinyallere ve kendini yenilemeye bağlı olarak farklı hücre tiplerine farklılaşma potansiyeline sahip hücrelerdir. Mezenkimal Kök Hücreler (MSC'ler), sınırlı kapasite ile farklılaşabilen multipotent hücredir. Yağ dokusu, in vitro çalışmalarda izole edilebilen ve kullanılabilen MSC'ler içerir. Yağdan türetilen kök hücrelerin nöronlara, osteositlere, kondrositlere, miyositlere ve adipositlere dönüşme potansiyeli vardır. MSC'ler, kondrojenik farklılaşma potansiyeli nedeniyle kıkırdak yaralanmalarını tedavi etmek için terapötik bir ajan olarak kullanılır. Hücre dışı veziküller, hücre homeostazında önemli bir role sahiptir. Özellikle hücreden hücreye iletişimden sorumlu eksozomlar, proteinleri, miRNA'ları, lipitleri ve mRNA'ları diğer hücrelere taşıyabilen nano boyutlu habercilerdir. Bu mesaj, iç biyomoleküllere bağlı olarak bir hücrenin kaderini belirleyebilir. Önceki çalışmalar, bitki kaynaklı eksozomların memelilerle aynı özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Şimdiye kadar, eksozomlar çok sayıda bitkiden izole edildi ve farklı uygulamalar için kullanıldı. Bu çalışmada ilk kez buğday (Triticum aestivum), pancar (Beta vulgaris), turp (Raphanus sativus), domates (Solanum lycopersicum) ve limondan (Citrus limon) bitki kaynaklı ekzozomlar, kondrojenik farklılaşmayı tetiklemek için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Stem cells are cells that have potential to differentiate into different cell types depending on the signals and self-renewal. Mesenchymal Stem Cells (MSCs) are multipotent cell that can differentiate with limited capacity. Adipose tissue contains MSCs that can be isolated and used in in vitro studies. Adipose derived stem cells have potential to differentiate into neurons, osteocyte, chondrocyte, myocyte and adipocytes. MSCs are used as a therapeutic agent in order to treat cartilage injuries due to its chondrogenic differentiation potential. Extracellular vesicules has an important role in cell homeostasis. Especially, exosomes responsible from cell to cell communication are nano sized messengers capable of transporting proteins, miRNAs, lipids and mRNAs to other cells. This message can determine the fate of a cell depending of inner biomolecules. Previous studies showed that plant derived exosomes have the same properties like mammalians. Until now, exosomes were isolated from a large number of plants and used for different applications. In this study, for the first time, plant derived exosomes from wheat (Triticum aestivum), beet (Beta vulgaris), radish (Raphanus sativus), tomato (Solanum lycopersicum) and lemon (Citrus limon) will be used to trigger chondrogenic differentiation of hASCs.