İnferior alveolar sinir bloğu anestezisinin akustik ses kalitesi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigating the impact of inferior alveolar nerve block anesthesia on acoustic voice quality
- Tez No: 812918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİT BAYRAM, PROF. DR. AHMET KONROT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inferior alveolar sinirin (IAS) blok anestezisinin ses kalitesi ve konuşma artikülasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktır, bu yolla IAS parestezisi yaşayan hastaların konuşma bozukluğu semptomlarını ayrıntılı bir şekilde anlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, inferior alveolar sinir blok anestezisi(İASBA) uygulanan toplam 34 hasta dahil edildi. Dil ve konuşma problemlerini dışlayabilmek adına tüm katılımcılar bir dil ve konuşma terapisti (DKT) tarafından değerlendirildi. Ardından katılımcılardan anestezi öncesi ve sonrası ses kaydı alındı. Ses kalitesinin değerlendirilmesi için Analysis of dysphonia in speech and voice (ADSV) ve PRAAT tabanlı AVQI 02.06 programları ve konuşmanın motor performansının değerlendirmesi Motor Speech Profile (MSP) programı ve PRAAT ile yapıldı. Algılanan artikülasyon eforunu değerlendirmek için fiziksel egzersizdeki çabayı ölçmede kullanılan Borg ölçeğinin modifiye edilmiş hali (Borg CR-10) kullanıldı. Ses kayıt materyali olarak; Türkçe'deki 4 ünlü (/ʌ/, /ɛ/, /i/, /u/), pinokyo pasajı, Sesin İşitsel Algısal Değerlendirme Konsensusun(CAPE-V) 6 cümlesi, /pʌ/-/tʌ/-/kʌ/ ve /i/-/u/ seslerinin tekrarları ve bir Türkçe cümle kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilere göre; ADSV için kaydı alınan uzatılmış ünlü ve cümlelerin hiçbirinde anlamlı fark elde edilemedi(p>.05). Hiçbir ünlünün ilk 3 formant değerlerindeki farklar anlamlı değildi(p>.05). Konuşmanın motor performansı parametrelerinden yalnızca birinde anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of inferior alveolar nerve (IAN) block anesthesia on acoustic voice quality, motor performance of speech and articulation effort. Material and Methods: A total of 34 participants who were going to have IAN block anesthesia for a dental procedure were included in the study. For excluding language, speech, voice and swallowing impairments, all participants were evaluated by a speech and language therapist with >5 years experience. Voice records were collected before and after anesthesia. The Analysis of Dysphonia in Speech and Voice (ADSV) and Acoustic Voice Quality Index(AVQI) programs were used acoustic voice quality and Motor Speech Profile and PRAAT were used for motor performance of speech. Samples of assesment were Turkish vowels(/ʌ/, /ɛ/, /i/, /u/), pinocchio passage, six sentences of Consensus Auditory-Perceptual Evaluation of Voice(CAPE-V), repetition of /pʌ/-/tʌ/-/kʌ/ and /i/-/u/ sounds, and a Turkish sentence. For subjective assesment, the modified version of the Borg scale (Borg CR-10) was used to evaluate perceived articulation effort and for the reliability of it, a control group(n:10) was used. Results: No significant difference was found in the vowels and sentences recorded for ADSV (p>.05) and AVQI.