10-14 yaş grubu öğrencilerde özsaygı ile tanrı algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-esteem and perception of god in 10-14 age group students
  1. Tez No: 812917
  2. Yazar: ŞÜKRİYE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA ZEYNEP BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-14 yaş grubu öğrencilerde özsaygı ile Tanrı algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın evreni, 10-14 yaş grubu ortaokul öğrencileridir. Araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinin ortaöğretim kurumlarında uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 5, 6, 7, 8'inci sınıf düzeyindeki 317 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Benlik Saygısı Ölçeği ve Tanrı İmgesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS-29 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-esteem and perception of God in students aged 10-14. Quantitative research method was applied in this study. The population of the study is middle school students aged 10-14. The sample of the study consists of 317 students in the 5th, 6th, 7th and 8th grades selected by convenience sampling method in the secondary education institutions of the central districts of Ankara province in the 2022-2023 academic year. Personal Information Form, Self-Esteem Scale and God Image Scale were used as data collection tools. The research data were analyzed with SPSS-29.