İnvaziv meme karsinomlarında PD-1 ve PDL-1 ekspresyonun prediktif ve prognostik parametrelerle ilişkisi
Prognostic and predictive of PD-1/PDL-1 expression in invasive breast carcinoma relationship to parameters
- Tez No: 812947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YASİR BAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Meme kanseri görülme sıklığının artması, yeni tedavi yöntemleri geliştirmek amacı ile çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmalar ile immünoterapi alanında büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Kanser hücreleri, immün sistemden kaçarak normal hücrelerden daha uzun süre yaşarlar. Bunu PD-L1'in PD-1'e bağlanmasıyla yapar (5,6,7). PD-L1, aktive B ve T hücrelerinde, antijen sunan hücreler ile timüs, karaciğer, ve pankreas dahil olmak üzere normal dokularda da eksprese edilir(165).PD-L1; T hücrelerdeki PD-1'e bağlanarak immün hücreleri inhibe eder (7). PD-1, T hücreleri, monositler, dendritik hücreler, NK hücrelerinde eksprese olur (166,167). PD-1 ve PD-L1 bağlanmasının inhibe edilmesi, kansere karşı bağışıklığı arttırır (168). PD-1/PD-L1 immün kontrol noktasının antikorlar ile bloke edilmesi ile kanser tedavisi çalışmalarında önemli sonuçlar elde edilmiştir(169). PD-L1 ekspresyonu yüksek olan hastalarda, immünoterapinin yararının daha yüksek olduğu bildirilmektedir.Bu nedenle immünoterapinin etkisini tahmin etmede PD-L1'in biyobelirteç olarak kullanılması önerilmiştir.Spesifik antikorlar kullanarak PD-1/ PDL-1 yolunun bloke edilmesi birçok tümör de olduğu gibi meme tümörlerinde de umut verici olmuştur (170). Ayrıca meme kanserinde moleküler alt tiplerin belirlenmesiyle tedavi seçenekleri oluşturabilecek farklı belirteçlerin belirlenmesi için çalışmalar devam etmektedir (171).
Özet (Çeviri)
The increase in the incidence of breast cancer in recent years has led to studies to develop new treatment methods. In the last decade, great progress has been made in the field of cancer immunotherapy. In many tumors, cancer cells can lead a more uncontrolled life than normal cells with their ability to escape from the immune system. It does this by binding PD-L1, which is one of the main interactions between cancer and the immune system, to PD-1 (5,6,7). PD-L1 is also expressed on activated B and T cells, antigen presenting cells, and normal tissues, including the thymus, liver and pancreas (165). It inhibits the immune system by binding to PD-1 in T cells (7). PD-1 is expressed in T cells, Tregs, B cells,monocytes, dendritic cells, NK cells (166,167). Blocking the interaction between PD-1 and PD-L1 with antibodies increases immunity against cancer cells (168). blocking the PD-1/PD-L1 immune checkpoint pathway using antibodies; Significant results have been obtained from cancer treatment trials (169). It has also been reported that the benefit of immunotherapy is significantly higher in patients with high PD-L1 expression compared to those with low expression. Therefore, PD-L1 expression has been suggested to be used as an independent biomarker in predicting the effect of immunotherapy. Blocking the PD-1/PDL-1 pathway (immunotherapy) using specific antibodies has been promising in breast tumors as well as in many solid tumors (170). In addition, since the identification of molecular subtypes in breast cancer, intensive studies have been carried out to identify biomarkers that can create target treatment options in these subtypes (171).