Tipik bir güneş panelinde verimin iyileştirilmesi içinyeni yaklaşımlar
New approaches to improve efficiency in a typical solar panel
  1. Tez No: 812977
  2. Yazar: BİLAL KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT TAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünya üzerindeki enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır ve enerji açığı yüzyılın en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Birçok ülke enerji kaynakları için yeni sistemler ve projeler üstlenmekte olup bu enerji ihtiyaçlarını karşılamanın yollarını aramaktadır. Bu enerji ihtiyaçları hidroelektrik santraller, nükleer santraller, termik santraller, rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi tarafından karşılanmaktadır. Güneş enerjisi yani güneş sistemler ile üretilen enerji günümüzde yaygındır. Güneş panellerde yarım hücre yöntemi ile üretilen paneller daha verimli bir şekilde enerji üretilmesine olanak sağlamaktadır. Yarım hücre panellerinin tercih sebeplerini şöyle sıralayabiliriz; • Temiz ve çevre dostu, • Daha sorunsuz ve daha verimli enerji üretimi, • Uzun ömürlülük ve dayanıklılık, • Gerçek zamanda yapılabilen ölçümler, • Düşük maliyetler ve asgari bakım ihtiyacı, • Alan ve yer gereksinimlerinin en az düzeyde olması. Bu çalışmada yarım hücre yöntemi ile üretilen güneş panellerin verimliliğini artırmak için üretim aşamasında neler yapılacağı araştırılmış ve bazı önermelerde bulunulmuştur. Ayrıca güneş panellerin üretim sonrasında kullanıldığı yerde verim artışı için bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The energy need in the world is growing day by day and the energy deficit is among the biggest problems of the century. Many countries are undertaking new systems and projects for energy resources and are looking for ways to meet these energy needs. These energy needs are met by hydroelectric power plants, nuclear power plants, thermal power plants, wind energy and güneş energy. Güneş energy, that is, the energy produced by güneş systems, is common today. The modules produced by the half-cell method in güneş güneş modules allow more efficient energy production. We can list the reasons for preference of half-cell modules as follows; • Clean and environmentally friendly, • Smoother and more efficient energy production, • Longevity and durability, • Measurements that can be made in real time, • Low costs and Minimum maintenance requirement, • Minimal space and space requirements. In this study, what can be done during the production phase to increase the efficiency of güneş modules produced by the half-cell method has been researched and some suggestions have been made. In addition, a method has been proposed to increase efficiency where güneş modules are used after production.