STEM eğitiminin öğrencilerin fen başarısına etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of STEM education on students' science achievement: A meta-analysis study
- Tez No: 812978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada STEM eğitiminin öğrencilerin fen başarısına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. 54 çalışmaya ait 67 veri, meta-analiz kapsamına alınmıştır. 3704 öğrenciye ait STEM eğitimi konusunda gerçekleştirilen yarı deneysel desen türündeki çalışmaların verileri kullanılmıştır. Veriler, Yüksek Öğretim Kurulu Tez Merkezi, Google Akademik, DergiPark, ULAKBİM, EBSCO veri tabanlarından elde edilmiştir. Dahil edilen çalışmalar, 2018-2022 yıllarıyla sınırlandırılmıştır. Bireysel çalışmaların etki büyüklüğü değerleri ve bu değerler üzerinden gerçekleştirilen tüm analizler için Comprehensive Meta-Analysis programı kullanılmıştır. Çalışma sonunda genel etki büyüklüğü değeri,“geniş”düzeyde tespit edilmiştir (Hedge's g=1,038). Genel etki büyüklüğü belirlenirken rastgele etki modelinin öngördüğü değer kullanılmıştır. Bu çalışmada ayrıca yayın yanlılığı da test edilerek sonuçları raporlanmıştır. Çalışmalar yayın yılı, yayın türü, sınıf düzeyi, örneklem büyüklüğü, konu alanı, uygulama süresi, uygulamaların yapıldığı coğrafi bölgeler ve çalışma yöntemi moderatör değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Belirtilen moderatör değişkenler bakımından oluşturulan grupların genel etki büyüklüğü değerleri elde edilerek gruplar arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Sınıf düzeyi, örneklem büyüklüğü ve coğrafi bölgelere göre oluşturulan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Diğer moderatör değişkenlerin gruplarının farklılaşmadığı görülmüştür. Ayrıca moderatör analizlerde her bir grup için uygun olan etki modeli belirlenerek genel etki büyüklüğüne karar verilmiştir. Araştırma bulgularına göre STEM eğitiminin oldukça etkili olduğu söylenebilir. Bu sebeple öğretmenlerin fen bilimleri derslerinde STEM eğitimi yaklaşımını aktif olarak kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect of STEM education on students' science achievement. In this direction, the meta-analysis method was used. 67 data from 54 studies were included in the scope of meta-analysis. Data of semi-experimental pattern type studies on STEM education of 3704 students were used. The data were obtained from the Council of Higher Education Thesis Center, Google Academic, DergiPark, ULAKBİM, EBSCO databases. The included studies were limited to 2018-2022. The Comprehensive Meta-Analysis program was used for the effect size values of individual studies and all analyzes performed on these values. At the end of the study, the overall effect magnitude value was determined at the 'wide' level (Hedge's g=1.038). When determining the overall effect size, the value predicted by the random effect model was used. In this study, publication bias was also tested and the results were reported. The studies were analyzed according to the publication year, publication type, class level, sample size, subject area, application time, geographical regions where applications are made and study method moderator variables. The general effect size values of the groups formed in terms of the specified moderator variables were obtained and the differences between the groups were examined. A statistically significant difference was found between the groups formed by class level, sample size and geographic regions. It was observed that the groups of other moderator variables did not differ. In addition, in moderator analyzes, the effect model suitable for each group was determined and the general effect size was decided. According to the research findings, it can be said that STEM education is very effective. For this reason, it is recommended that teachers actively use the STEM education approach in science lessons.