2011-2022 yılları arasında çevre eğtimi ile ilgili yayımlanan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Analysis of postgraduate theses on environmental education published between 2011-2022
  1. Tez No: 812985
  2. Yazar: NİLÜFER KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2011-2022 yılları arasında çevre eğitimi ile ilgili yayımlanan lisansüstü tezlerin genel yönelimleri açığa çıkarmak amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma konusu kapsamında Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi veri tabanı taranmış ve konu ile ilgili 241 yüksek lisans ve 46 doktora tezine ve 1 adet tıpta uzmanlık tezi çalışma örneklemine dâhil edilmiştir. Örneklem grubuna dâhil edilen yüksek lisans ve doktora tezi çalışmanın yapıldığı yıl, üniversite, ana bilim dalı ve enstitü, araştırma konusu, yazarın cinsiyeti, danışmanın unvanı, örneklem grubu, örneklem sayısı, araştırma yöntemi, araştırmada kullanılan teknik, veri toplama teknikleri, veri toplama aracı, veri çözümleme teknikleri ve anahtar kelimeler açısından incelenmiştir. Çalışma neticesinde, çevre eğitimi alanında en çok çalışılan konu çevre eğitimi en çok çalışma yapan üniversite Gazi Üniversitesi ve çok bulunan tez türü yüksek lisanstır. Çevre eğitimi alanında en sık tercih edilen yöntem nicel ve en sık tercih edilen model ise tarama model olduğu belirlenmiştir. Çalışma yapanların en çok kadınlar olduğu belirlenirken en çok çalışma yapan danışmanların Prof. Dr. olduğu fark edilmiştir. Çalışma grubu olarak en fazla eğitim fakültesi lisans öğrencileri ve ilköğretim öğrencileri tercih edildiği ve son yıllarda çevre eğitimi konusuyla ilgili çalışmalarda artış olduğu belirlenmiştir. Çalışmada en fazla bilgi toplama aracının Çevresel Tutum Ölçeği olduğu ve veri analiz programlarından SSPS'in en fazla kullanılan program olduğu belirlenmiştir. Kullanılan analizlerden t-testi ve ANOVA, anahtar kelimelerden ise çevre eğitimi ve çevre tutumunun en fazla kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırma neticesinde, ulaşılan bulgulara dayanarak yeni yazılacak tezler için ve çevre eğitimi ile ilgili tez yazacak kişilere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study conducted to reveal the general tendencies of postgraduate theses on environmental education published between 2011-2022 in Turkey. Within the scope of the research, the database of the National Thesis Center of the Council of Higher Education was scanned and 241 master's and 46 doctoral theses and 1 specialization in medicine were included in the study sample. The master's and doctoral thesis included in the sample group were included in the study year, university, department and institute, research topic, gender of the author, title of the advisor, sample group, number of samples, research method, technique used in the research, data collection techniques and data collection tool analyzed in terms of data analysis techniques and keywords. As a result of the study, the most studied subject in the field of environmental education is“environmental education”, the university with the most studies is Gazi University and the most common type of thesis is master's degree. It has been determined that the most quantitative research method in the field of environmental education and the scanning model is used as the research design. While it was determined that the most women were working, the consultants who did the most work were Prof. Dr. has been determined. It has been determined that as the sample group, primary school students and undergraduate students of the faculty of education are mostly studied and there has been an increase in studies on environmental education in recent years. In the study, it was determined that the most data collection tool was Environmental Attitude Scale and SSPS, one of the data analysis programs, was the most used program. It has been determined that t-test and ANOVA are among the analyzes used, and environmental education and environmental attitude are the most used keywords. At the end of the research, based on the findings, suggestions were made to the researchers who will work on the study and on environmental education.