18 yüzyıl fransız ressamların portrelerinde Türk modası: Turquerie akımı kapsamında giyim-kuşam
Turkish fashion in the portraits of paints in the 18 centuries: Clothing in the scope of the turquerie movement
- Tez No: 812991
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
1451-1481 Fatih Sultan Mehmed döneminden 18. yüzyıla kadar Avrupa, Osmanlı İmparatorluğu'nun egzotik ve mistik havasından büyülenmiştir. Özellikle Fransa bu beğenin en yoğun yaşandığı ülke olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu giyim-kuşamına ve kültürüne olan hayranlıklarını Fransızcaya Turquerie adıyla aktarmışlardır. Fransızların bu hayranlığının edebiyat, mimari, dekorasyon, tiyatro alanları gibi resim sanatına da yansıdığı gözlemlenmiştir. Özellikle XVIII. yüzyıl, Fransızların Osmanlı İmparatorluğu'nun kültürüne olan hayranlığının doruk noktasına ulaştığı dönem olmuştur. Birçok Fransız ressam eserlerinde Osmanlı İmparatorluğu'nun giyim-kuşamını tasvir etmiş ve Turquerie olarak adlandırılan bu akımın yayılmasına katkı sağlamıştır. Bu nedenle bu araştırmada, XVI-XVIII yüzyılları arası Osmanlı İmparatorluğu giyim kültürünün XVIII. yüzyıl Fransız resim sanatına olan etkileri, Fransız ressamlarının Osmanlı İmparatorluğu kültürünün resmedildiği, Turquerie akımının yayılmasında ne derece ve nasıl etkili olduğunun aktarılması amaçlanmıştır. Bununla birlikte; XVIII. yüzyıla kadar, özellikle Avrupalılar tarafından Constantinople olarak isimlendirilen İstanbul'un Osmanlı İmparatorluğu'nun yani Türklerin eline geçtiği 1453 yılından itibaren Fransız resim sanatının Osmanlı dünyasından beslendiğini ve bu kapsamda Osmanlı İmparatorluğu'nun giyim kültürünün Fransız sanat tarihindeki yerinin vurgulanması hedeflenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında araştırılan bilgilere uygun örnek kumaş tasarımları oluşturulmuş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
From the reign of Sultan Fatih Mehmed in 1451-1481 until the 18th century, Europe was fascinated by the exotic and mystical atmosphere of the ottoman Empire. Especially France has been the country where this effect was most intense. They conveyed their admiration for the clothing and culture of the Ottoman Empire into French with the name Turquerie. It has been observed that this admiration of the French is reflected in the art of painting such as literature, architecture, decoration and theatre. Especially XVIII. century was the period when the French admiration for the culture of the Ottoman Empire reached its peak. Many French painter depicted the clothing of the Ottoman Empire in their works and contributed to the spread of this trend called Turquerie. For this reasn in the research the Ottoman Empire clothing culture between the XVI-XVIII. centuries its effect on XVIII. century French painting art and it is aimed to convey to what extent and how the French painters were influential of the Turquerie movement. It is also aimed to emphasize that the French art of painting was fed from the Ottoman world since 1453 and in this context, the place of the Ottoman Empire's clothing culture in the history of French. In addition, in line with the information researched within the scope of the study sample fabric designs were created and presented.