Dijital reklamlar aracılığıyla toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretilmesi: Dijital oyunların dijital reklamlarının göstergebilimsel analizi
Reproduction of gender roles through digital advertisements: Semiotic analysis of digital advertisements of digital games
- Tez No: 813064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Erkek egemen bir sektör olan reklamcılık, hegemonik düzenin belirlediği toplumsal normlara odaklanarak oluşturduğu içeriklerle bu düzene katkı sağlamaktadır. İçerikleri“hegemonik erkeklik”etrafında şekillenen reklamlar aracılığıyla topluma“ideal erkek”ve“ideal kadın”temsili sunulmaktadır. Bu çalışma ile dijital oyunların dijital reklamlarında toplumsal cinsiyet rollerinin temsil ediliş biçimini ve söz konusu rollerin nasıl yeniden üretildiğini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Yapılan literatür araştırması sonucunda, alana dair çalışmalarda dijital oyun reklamları ve toplumsal cinsiyet ilişkisi üzerine yürütülen çalışmaların eksikliği dikkat çekmiştir. Literatürdeki bu eksikliğin giderilmesi amacıyla çalışmanın örneklemi olarak Klondike Adventures, Homescapes Mobile, Matchington Mansion, Family Farm Adventure, Merge Life ve Project Makeover oyunlarının 3'er reklamı belirlenmiştir. Kadına atfedilen ve erkeğe atfedilen rollerin dijital oyun reklamları aracılığıyla sunuluş biçimi göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular dijital oyun reklamlarının toplum tarafından dayatılan toplumsal cinsiyet rollerini pekiştirdiğini ve meşrulaştırdığını göstermektedir. Dijital oyun reklamları izleyicinin ilgisini çekmek ve böylelikle oyunun yüklenmesini sağlama amacı taşıyarak tasarlandığından, reklamlardaki kadın ve erkek temsilleri, günümüz toplumunda karşılık bulacak şekilde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advertising, a male-dominated sector, contributes to this order with the content it creates by focusing on the social norms determined by the hegemonic order. Through advertisements whose content is shaped around“hegemonic masculinity”, the representation of“ideal man”and“ideal woman”is presented to the society. This study aims to reveal how gender roles are represented in digital advertisements of digital games and how these roles are reproduced. As a result of the literature research, the lack of studies on the relationship between digital game advertisements and gender in the field has drawn attention. In order to overcome this deficiency in the literature, 3 advertisements of Klondike Adventures, Homescapes Mobile, Matchington Mansion, Family Farm Adventure, Merge Life and Project Makeover games were selected as the sample of the study. The way in which the roles attributed to women and attributed to men are presented through digital game advertisements was analyzed by semiotic analysis method. The findings show that digital game advertisements reinforce and legitimize gender roles imposed by society. Since digital game advertisements are designed with the aim of attracting the attention of the audience and thus ensuring the installation of the game, the representations of women and men in the advertisements are presented in a way that corresponds to today's society.