Milli Mücadele yıllarında Geyve ve çevresi
Geyve and his around at the period of national relaese war
- Tez No: 81307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İstanbul'un İtilaf Devletlerince işgal edilmesi sonrası Temsil Heyetinin kararıyla 20. Kolordu Kumandam Ali Fuat Paşa harekata geçti. Bu harekat sonucunda 24. Tümen'e bağlı birlikler İngilizleri Eskişehir ve Geyve'den söküp attılar. İngiliz kuvvetleri İzmit'e kadar çekilmek zorunda kalmışlardır. İngilizler, İstanbul ve İzmit'teki güvenlikleri gerekçesi ile ilk etapta bölgede isyanlar çıkardılar. Çıkarılan bu isyanlar da isyancılar İstanbul Hükümeti namında bölgede karışıklıklar yaratmak, Geyve Boğazı'm aşarak Ankara'yı ele geçirmek ve T.B.M.M.'ne son vermek istemişlerdir. Geyve Boğazını aşamayan isyancılar, Anadolu'daki Milli Mücadele ateşini söndürememişlerdir. Böylelikle İstanbul Hükümeti ve İngilizler amaçlarına ulaşamamışlardır. I. İnönü savaşı sonrası, İngilizlerin teşviki ile Yunanlılar, 11. Tümeni izmit'e çıkarmışlar ve Adapazarı çevresini işgal ederek birçok sefer Geyve Boğazı'm aşmayı denemişlerdir. Böylelikle Batı Cephesindeki Türk Birliklerini kuzeyden sıkıştırmak ve Ankara'yı ele geçirmek istemişlerdir. Fakat Kuva-yı Milliye'nin üstün gayretleri ile bu çabalan sonuçsuz kalmıştır. Geyve ve Geyve Boğazı Milli Mücadelenin sonuna kadar pek çok saldırıya uğramasına rağmen, devamlı olarak elde tutulan kuzeybatıdaki en önemli üs olmuştur. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, Geyve'nin Milli Mücadele'nin merkezi olan Ankara'nın güvenliğinin batıdan sağlanmasında en önemli merkez olduğunu gördük. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY After the occupation of Istanbul by the Allied Powers, by the decision of Representative Committee twentieth (20 th) army corps Commander Ali Fuat Pasha started action. İn Consequence of this action the units depended on twenty - fourth (24 th) division drove away English Forces from Eskişehir and Geyve. English Forces have to withdraw to İzmit. At the first opportunity, Englishmen rebelled in the region for their securities in İstanbul and in İzmit. İn these rebellions, the rebels coused troubles in the region in the name of İstanbul Goverment and passing Geyve strait they wanted to obtain Ankara and put an and of the Grand National Combat. Thus, the Government of İstanbul and Englishmen could not get their aims. After the first İnönü war Greeks by encouragement of Englishmen landed second division to Izmit and they occupied Adapazarı and its environs and tried to pass Geyve strait several times. Thus, they forced Turkish military units in the west line from North and wanted to obtain Ankara But, with gseat efford of the National independence Army all the efforts of the enemy became unsuccessful. Geyve and Geyve strait became the mast important military installation in the North - West until the and of national Combat and in spite of several attacks it never changed hands. According to the archives research and books and newpapers revised we understood that supplying the security of Ankara which is the centre of Middle Anatolia and National Combat from the West front line, Geyve took the most important place. V