Ortaokul matematik öğretmenlerinin matematiksel oyun kavramına ilişkin görüşleri
Middle school mathematics teachers' views on the concept of mathematical game
  1. Tez No: 813071
  2. Yazar: CANSU NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL TOPBAŞ TAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmenlerinin matematiksel oyun kavramına ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya ili Karapınar ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapmakta olan 13 ortaokul matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu ile öğretmenlere matematiksel oyun tanımları, matematik ve oyun ilişkisi, matematiksel oyun kullanma durumları, kullandıkları oyunlar, matematiksel oyunlarda bulunması gereken özellikler, matematiksel oyunların faydaları, oyun kullanımında zorlanılan durumlar, öğrencilerin oyunlara tepkileri, oyunların öğrenciler üzerine etkileri, matematiksel oyun kavramı ve matematiksel oyun kullanımına ilişkin önerileri sorulmuştur. Veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur. Yapılan araştırma sonucu öğretmenler matematiksel oyun tanımlarında daha çok öğretici ve eğlenceli ifadelerini kullanmışlardır. Katılımcıların, matematik ve oyun ilişkisini oyunların içinde matematik olmasıyla ve matematiğin oyunu anlamlandırmasıyla açıkladıkları görülmüştür. Öğretmenlerin matematiksel oyunları, bilişsel/akademik ve duyuşsal amaçlar doğrultusunda kullandıkları görülmüştür. Matematiksel oyunlarda aradıkları özelliklerin ise öğrenme öğretme sürecine katkıları, oyun içeriği, oyun süresi ve katılımcı durumlarıyla ilişkili olduğu görülmüştür. Öğretmenler öğrencilerin matematiksel oyunlara çoğunlukla olumlu tepkiler verdiklerini belirtmişlerdir. Matematiksel oyunların faydaları konusunda ise konuya, öğrenciye ve öğretmene yönelik faydalara odaklanılmıştır. Benzer şekilde matematiksel oyunların öğrencilerin öğrenme durumlarına, derse yönelik tutumlarına, kişisel gelişimlerine ve sosyal gelişimlerine çeşitli etkilerinin olduğu vurgulanmıştır. Bununla birlikte, öğretmenlerin oyun tasarlama/planlama ve ders sürecinde çeşitli zorluklar yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca öğretmenler, matematiksel oyunlar ve oyunların kullanımına yönelik çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of middle school mathematics teachers on the concept of mathematical game were investigated. The participants of the study consist of 13 secondary school mathematics teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in Karapınar the district of Konya province in the 2022-2023 academic year. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used in the research. The interview form created by the researcher was used as a data collection tool in the study. With the interview form, the teachers were asked about the definitions of mathematical games, the relationship between mathematics and games, the use of mathematical games, the games they use, the features that should be found in mathematical games, the benefits of mathematical games, the difficulties in using games, students' reactions to games, the effects of games on students, their suggestions on the concept of mathematical games and the use of mathematical games. The data were analyzed by content analysis. The findings obtained as a result of the research are presented in tables. As a result of the research, teachers mostly used expressions instructive and entertaining expressions in their definitions of mathematical games. It was seen that the participants explained the relationship between mathematics and games with the presence of mathematics in the games and mathematics making sense of the game. It has been observed that teachers use mathematical games for cognitive/academic and affective purposes. It has been seen that the features they look for in mathematical games are related to their contribution to the learning-teaching process, game content, game duration and participant status. Teachers stated that students mostly gave positive reactions to mathematical games. As for the benefits of mathematical games, the focus is on the benefits for the subject, students and teachers. Similarly, it has been emphasized that mathematical games have various effects on students' learning situations, attitudes towards the course, personal development and social development. However, it was observed that teachers experienced various difficulties in designing/planning games and in the lesson process. In addition, teachers made various suggestions for mathematical games and the use of games.