Millî Mücadele'de Papa Eftim ve Hristiyan Türkler
Papa Eftim and Christian Turks in the National Struggle
  1. Tez No: 813083
  2. Yazar: MESUT ÇAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Türklerin Anadolu'ya ne zaman geldiği, neden Hristiyan oldukları ele alınacaktır. Selçuklu ve Osmanlı Devletlerinde varlık gösteren Hristiyan Türkler, soydaşları olan Müslüman Türkler ile ne şekilde münasebette bulundukları açıklanacaktır. Konumuzun ana hattını oluşturan Mondros Mütarekesi ile başlayan devletin çöküşü üzerine Hristiyan Türklerin, başta Papa Eftim olmak üzere Millî Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasındaki katkıları geniş olarak ele alınacaktır. Kısaca Türk Ortodokslarının Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki önemini, Fener Rum Patrikhanesine karşı Papa Eftim ve İstimat Zihni önderliğinde Türk Ortodoks Patrikhanesini kurarak Anadolu'daki Türk bağımsızlığına katkıları etik kurallar çerçevesinde objektif olarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, when the Turks came to Anatolia and why they became Christians will be discussed. It will be explained how the Christian Turks, who existed in the Seljuk and Ottoman States, interacted with their Muslim Turks, who are their cognates. After the collapse of the state, which started with the Armistice of Mudros, which constitutes the main line of our subject, the contributions of the Christian Turks, especially Pope Eftim, to the National Struggle and the establishment of the Turkish Republic will be discussed in detail. In short, the importance of Turkish Orthodox in the Turkish War of Independence and their contribution to Turkish independence in Anatolia by establishing the Turkish Orthodox Patriarchate under the leadership of Pope Eftim and İstimat Zihni against the Fener Greek Patriarchate will be explained objectively within the framework of ethical rules.