An algoritmic approach for designating the hardness level of the mobile game
Mobil oyunun sertlik seviyesini tasarlamak için algoritmik bir yaklaşım
- Tez No: 813112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mobil oyun sektörü, gelişen teknoloji ile gündelik hayatta yerini alan akıllı telefonlarla birlikte çok büyük sektör haline gelmiş ve son zamanlarda oyun sektörü içerisinde hızlı büyüme eğilimiyle çok büyük bir pazar haline gelmiştir. Bu pazarda yerini almak isteyen oyun geliştiricileri ve üreticileri akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için oyun sunmaya başladı. Böylelikle büyük bir rekabet ortamı oluştu. Oyun geliştiricilerin bu rekabet ortamında güçlü bir şekilde ayakta durmak için kullanıcıların taleplerini karşılaması gerekmektedir. Mobil oyun endüstrisi için oyuncuyu uzun süre oyunda tutmak, sürdürülebilir oyuncu memnuniyeti sağlamak ve bu sayede şirketlere maksimum kazanç sağlamak temel amaçlardır. Bu konular ile ilgili birçok araştırma yapılmış olsa da literatürde bazı boşluklar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı oyuncu profillerini dikkate alarak algoritmik bir yaklaşımla oyun sertlik seviyelerinin belirlenmesidir. Bunu yaparken akılda tutulması gereken en önemli iki unsur müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak ve üreticiye maksimum kar sağlamaktır. Tezde, belirtilen amaçlara ulaşmak için anket çalışması doğrultusunda her bir oyuncu profili için en iyi oyun sertlik seviyesi ve maksimum oyun sertlik seviyesi belirlenerek akış diyagramları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The mobile gaming industry has become a very large sector with smart phones that take their place in daily life with the developing technology and has recently become a very large market with a rapid growth trend in the gaming industry. Game developers and manufacturers who want to take their place in this market have started to offer games for smartphone and tablet users. Thus, a great competitive environment was created. Game developers need to meet the demands of users to stand firmly in this competitive environment. For the mobile gaming industry, keeping the player in the game for a long time, providing sustainable player satisfaction and thus providing companies with maximum profit are the main objectives. Although there have been many studies on these issues, there are some gaps in the literature. The aim of this thesis is to determine hardness level of game with an algorithmic approach, considering player profiles. While doing this, the most important elements to keep in mind are keeping customer satisfaction at the highest level and providing maximum profit to the manufacturer. In the thesis, flowchart was created by determining the best game hardness level and maximum game hardness level for each player profile in line with the survey study to achieve the stated goals.