Farklı döşeme sistemlerine sahip betonarme yapıların 2007 ve 2018 Türkiye deprem yönetmeliklerine göre deprem davranışlarının incelenmesi
The investigation of earthquake behavior of reinforced concrete structures with different flooring systems according to the 2007 and 2018 Turkish earthquake regulations
- Tez No: 813111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ ÖZDÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemiz aktif bir deprem kuşağında bulunduğundan yıkıcı depremler yaşanmıştır ve halen yaşanmaktadır. Bu yıkıcı depremler ciddi can ve mal kaybına sebep olmuştur ve olmaktadır. Yaşanan bu kayıpları önlemek için belirli kuralları içeren deprem yönetmelikleri ortaya çıkmıştır. Bu yönetmelikler sayesinde depreme dayanıklı yapılar inşa edilebilmektedir. Hazırlanan tez çalışmasında TDY 2007 ve TBDY 2018 yönetmeliklerince tasarlanmış olan 12 katlı kullanım amacı konut olan betonarme yapı için iki farklı döşeme sistemi seçilmiştir. TDY 2007'de bulunan 4 adet deprem bölgesi için, her deprem bölgesinden ikişer adet konum, toplamda 24 farklı yapı modeli oluşturulmuştur. Belirlenen konumlara ait kısa ve uzun periyot değerlerine 2018 Türkiye Deprem Tehlike Haritasından ulaşılmıştır. Deprem yer hareketi DD-2 ve yerel zemin sınıfı ZC olarak kabul edilmiştir. TDY 2007 ve TBDY 2018 yönetmeliklerinde farklı olan tasarım ivme spektrumları, ideCAD programıyla modellerin statik hesabı yapılmıştır. Analiz sonrası ulaşılan yer değiştirme, göreli kat ötelemeleri, kat kesme kuvvetlerine ulaşılmıştır ve grafiklerle gösterilerek kıyaslanarak incelenmiştir. TBDY 2018'de konumların koordinatlarına göre farklı değerlerde ve konuma özel değerlerle daha gerçekçi ve doğru sonuçlara ulaşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country, Turkey is located active seismic zone and for this reason fierce earthquakes were suffered recently. Today earthquakes still continue and people encounter this earthquakes damages. these devastating earthquakes both have been cost life and property lost. To prevent earthquake damage some regulations prepared and put into effect. Earthquake resistant buildings, can be built thanks to this regulations. in the thesis study, Two different flooring systems were selected for the 12-storey reinforced concrete structure designed by TDY 2007 and TBDY 2018 regulations. For the 4 earthquake zones in TDY 2007, two locations were determined from each earthquake zone and a total of 24 different building models were created. The short and long period values of these determined locations were obtained from the 2018 Turkey Earthquake risk map. Earthquake ground motion is accepted as DD-2, and domestic ground class is accepted ZC. The design of acceleration spectra, which are different in TDY 2007 and TBDY 2018 regulations, were calculated statically with the ideCAD program. The displacement, relative storey drifts, storey shear forces reached after the analysis were obtained and were compared by showing them with graphics. Consequently; In TBDY 2018, it was seen that more realistic and accurate results were achieved with different values and location -specific - values according to the coordinates of the locations.