Metformin yüklü PLGA-PEG(Poly-D, L-lactic-Co-glycolic asit-Poly Ethylene Glycolic asit) nanopartikülerinin sentezlenmesi ve antikanser etkilerinin foliküler tiroid kanseri (FTC-133) hücre hattı üzerinde in vitro incelenmesi
Synthesis of metformin-loaded plga-peg (Poly-d, L-lactic-Co-glycolic acid-Poly Ethylene Glycolic acid) nanoparticles and in vitro investigation of anticancer effects on follicular thyroid cancer (FTC-133) cell line
  1. Tez No: 813116
  2. Yazar: EZGİ İTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tiroid kanseri (TK), endokrin malignite olan dünya genelinde 9.kanser türüdür. Tiroid kanseri tedavisinde cerrahi, radyoiyot, radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Fakat bu tedavi yöntemlerinin zararlı yan etkileri ve toksisiteleri nedeniyle etkileri sınırlıdır. Bu gibi tedavilerin problemlerini azaltmak için nanopartiküler ilaç dağıtım sistemleri kullanılır.FTC-133 hücre hattı üzerinde serbest metforminin, PLGA-PEG polimerinin ve PLGA-PEG-MET nanopartiküllerinin etkilerinin incelenmesidir.İlk olarak, çift emülsiyon yöntemi ile metformin yüklü, polimerik PEGillenmiş PLGA (PLGA-PEG-MET) nanopartiküllerinin sentezlendi ve serbest metformin, PLGA-PEG polimerleri, PLGA-PEG-MET nanopartikülleri FT-IR, SetaSizer ve SEM cihazları ile karakterize edildi. WST-1 canlılık testi ve koloni oluşum testi ile üç grubun hücre canlılığı üzerindeki etkileri belirlendi. Ayrıca, Western Blot analizleri ile mTOR, AMPK, p-AMPK ve PARP protein ekspresyonlarına bakıldı.In vitro deneylere göre serbest metformin ve PLGA-PEG-MET nanopartikülleri doza bağlı bir şekilde hücre canlılığında azalma gösterdi. Serbest metforminin ve PLGA-PEG-MET nanopartiküllerinin IC50 değerleri sırasıyla 38.2 mM ve 31.9 mM bulundu. Ayrıca western blot analizlerine göre serbest metforminin ve PLGA-PEG-MET nanopartiküllerinin dozlarına bağlı olarak mTOR ekspresyonunda azalma ve AMPK, p-AMPK ekspresyonunda artış gözlemlendi.Bu bulgular ışığında, PLGA-PEG-MET nanopartiküllerinin tiroid kanseri tedavisinde kullanımı önerilebilir. Bunun için, PLGA-PEG polimeri ile modifiye edilmiş metformin nanopartiküllerinin ın vitro ve ın vivo şartlarda teröpatik etkinliğinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer (TC) is the 9th type of cancer worldwide, which is an endocrine malignancy. In the treatment of thyroid cancer, methods such as surgery, radioiodine, radiotherapy and chemotherapy are used. However, the effects of these treatment methods are limited due to their harmful side effects and their toxicities. Nanoparticulate drug delivery systems are used to reduce the problems of such treatments.The aim of this study is to investigate the effects of free metformin, PLGA-PEG polymer and PLGA-PEG-MET nanoparticles on the FTC-133 cell line.Firstly, metformin loaded polymeric PEGylated PLGA (PLGA-PEG-MET) nanoparticles were synthesized by double emulsion method and free metformin, PLGA-PEG polymers, PLGA-PEG-MET nanoparticles were characterized by FT-IR, SetaSizer and SEM devices. The effects of the three groups on cell viability were determined by WST-1 viability test and colony formation test. Also, mTOR, AMPK, p-AMPK and PARP protein expressions were analyzed by Western blot analysis.According to in vitro experiments, free metformin and PLGA-PEG-MET nanoparticles showed a dose-dependent decrease in cell viability. The IC50 values of free metformin and PLGA-PEG-MET nanoparticles were 38.2 mM and 31.9 mM, respectively. In addition, according to western blot analysis, a decrease in mTOR expression and also, a increase in AMPK and p-AMPK expression were observed depending on the doses of free metformin.In the light of these findings, the use of PLGA-PEG-MET nanoparticles in the treatment of thyroid cancer can be recommended. For this, it is necessary to improve the therapeutic efficacy of metformin nanoparticles modified with PLGA-PEG polymer in vitro and in vivo.