Determination of player profiles for mobile game players with AHP method
AHP yöntemi ile mobil oyun oyuncuları için oyuncu profillerinin belirlenmesi
- Tez No: 813115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mobil oyun sektörü gelişen teknoloji ile yeni ve büyük bir sektör haline geldi. Mobil oyun endüstrisindeki pazar büyümesi ile oyun şirketleri arasındaki rekabet artmıştır. Oyunun süresini uzatmanın, oyuncu memnuniyetini sağlamanın ve bu rekabet ortamında öne çıkmanın ilk adımı oyuncu profillerini belirlemektir. Oyunlar profillere göre geliştirildiğinde firmalar maksimum kar elde edebilir. Literatürde oyuncu profillerinin belirlenmesi ile ilgili az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Çalışmada gönüllü oyuncu profillerinin, Nick Yee'nin 10 kişilik motivasyon çalışmasına dayanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada oyuncu profilinin belirlenmesi üzerine bir uygulama yapılmıştır. Clash Royale oyunu için yapılan çalışmada, Nick Yee tarafından oluşturulan 10 profile göre, 34 gönüllü oyuncuya oyunda geçirdikleri süre boyunca sorular soruldu. Verilen cevaplara göre AHP uygulaması yapılmış ve her oyuncu için profil ağırlıkları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar doğrultusunda gönüllü oyuncuların profilleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The mobile game industry has become a new and large sector with the developing technology. With the market growth in the mobile gaming industry, competition between gaming companies has increased. The first step to prolong the duration of the game, to ensure player satisfaction and to stand out in this competitive environment is to determine the player profiles. When games are developed according to profiles, companies can gain maximum profit. It has been observed that there are few studies in the literature about determining player profiles. In the study, it was aimed to determine the profiles of volunteer actors based on Nick Yee's 10 player motivation study. In this study, an application has been made on determining the gamer profile. In the study for the Clash Royale game, 34 volunteer gamers were asked questions during their time in the game, according to 10 profiles created by Nick Yee. According to the answers given, AHP application was made and profile weights were calculated for each player. In line with these calculations, the profiles of the volunteer gamers were determined.