İntrauterin büyüme kisitliliği olan yenidoğanlarda erken dönem gastrointestinal morbiditeler ve süt çocukluğu döneminde fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar
Neonatal gastrointestinal morbidities and functional gastrointestinal disorders of infancy in newborns with intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 813127
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÜMÜŞLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KORKMAZ TOYGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İntrauterin büyüme kısıtlılığı (İUBK) perinatal dönemde ortaya çıkabilen en önemli sorunlardan biridir ve en olumsuz etkilediği sistemlerden biri gastrointestinal sistemdir. İntrauterin büyüme kısıtlılığında azalmış mezenterik kan akımı ve eşlik eden inflamatuvar süreçler gastrointestinal sistemin yapısal ve fonksiyonel olarak normal gelişmesini ve programlanmasını bozar. Sonuç olarak hem neonatal dönemde hem de süt çocukluğu ve erken çocukluk dönemini içine alan uzun süreli dönemde gastrointestinal sistemi ilgilendiren birçok morbidite ortaya çıkabilir. Çalışmamızda 1 Ocak 2015-31.7.2022 tarihleri arasında, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde İUBK (veya gebelik yaşına göre küçük, small for gestational age“SGA”) tanısı ile izlenmiş ve taburcu edilmiş bebeklerde hastane izlemi sırasında ortaya çıkan gastrointestinal sistem morbiditeleri ve süt çocukluğu döneminde fonksiyonel gastrointestinal bozuklukların sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yazılı ve elektronik hastane kayıtları ve aileler ile telefonla görüşme ve anket bulguları kullanılmıştır. Fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar Roma IV kriterlerine göre sorgulanmıştır. Çalışma grubuna 52, kontrol grubuna 49 vaka alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth resrtiction (IUGR) is one of the most important perinatal problems leading to significant perinatal morbidity and mortality. Fetal cardiovascular adaptation and altered organ development during gestation are principal contributors to postnatal consequences of IUGR. Gastrointestinal system is one of the most adversely affected organ system in infants with IUGR. Therefore many gastrointestinal morbidities are expected to occur both in the neonatal and infancy periods. In our study we aimed to identify the frequencies of neonatal gastrointestinal morbidities and functional gastrointestinal disorders (FGD) of infancy in newborns with IUGR. Study group consisted of newborn infants with IUGR who were hospitalized and discharged from the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) of Acibadem Mehmet Ali Aydinlar University Atakent Hospital, Istanbul, Turkey during the period of January 1st, 2015-July 31th, 2022 while the control group consisted of gestational age matched newborn infants who were appropriate for gestational age. For data collection, written and electronic patient files from the database of the hospital and detailed parent interviews by phone investigating the presence of FGD of infancy according to Rome IV criteria were used. The study group comprised of 52 cases while the control group comprised of 49 cases.