Bayramzade Abdullah Edib'in Din Yolunda adlı eserinde hükümlerin hikmeti
The Wisdoms of the Rulings in Bayramzade Abdullah Edib's Work Named Din Yolunda
- Tez No: 813126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Din Yolunda adlı eser 1908 yılında Bulgaristan'ın Varna şehrinde Hristiyan olduğu anlaşılan bir müellif tarafından kaleme alınan ve Muhammed ile Mesih Arasında Hadsiz Farklar başlığıyla neşredilen, İslamiyet aleyhine önü sürülen birtakım eleştirilerin yer aldığı esere reddiye olarak Abdullah Edib tarafından kaleme alınmıştır. A. Edib eserinde öne sürülen eleştirilerin tutarsızlıktan ibaret olduğunu ortaya koyarak İslam dinini müdafaaya çalışmıştır. Bu çalışma da Din yolunda adlı eser esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşturulmuştur. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde A. Edib'in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, Din Yolunda adlı eserin fıkıh tarihindeki yeri, eserde ortaya konulan ve fıkha konu olan cihad, nikah, yalanın haram olması ile hükümlerin zamana yayılması konuları tetkik edilmiş, A.Edib'in bu konularda ortaya koyduğu şer'i ahkamın hikmetleri ele alınmış, hükümlerin hikmetleri tetkik edilmiştir. Bununla birlikte bahsedilen konularda Rahmetullah Hindî'nin İzhâru'l-Hak adlı eserinde ortaya koyduğu görüşlere de kısaca yer verilmiş ve iki eser mukayese edilmiştir. İkinci ve son bölümde ise Osmanlıca matbu olan eserin latinizesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work Din Yolunda was written by A. Edib in 1908 in Varna, Bulgaria, as a refutation of the work called Endless Differences Between Muhammad and the Messiah, which was written by an author who was understood to be a Christian. A. Edib tried to show that the work, which contained some criticisms of Islam, was made up of inconsistencies and tried to defence the religion of Islam. This study was prepared on the basis of the work called Din Yolunda. The study consists of an introduction and two parts. In the introduction, information is given about the subject, purpose and general characteristics of the study. In the first chapter, information about the life and works of A. Edib is given, the place of the work titled Din Yolunda history of fiqh, the subjects of jihad, marriage, the prohibition of lying and the spread of the provisions over time, which are the subject of fiqh and revealed in the work, are examined. The wisdom of the shar rules he put forward on the issues were discussed and the wisdoms of the rules were examined. In addition to this, the views of Rahmetullah Hindi in his work titled Izhâru'l-Hak are also briefly mentioned and the two works are compared. In the second and last part, the latinized version of the work, which is printed in Ottoman Turkish, is given.