Tiroid Papiller Karsinomu, Folliküler Karsinom ve Folliküler Adenomda Ki-67, PCNA, p53, TTF-1, HMW-CK ve p63 Ekspresyonlarının Karşılaştırılması
Comparison of Ki-67, PCNA, p53, TTF-1, HMW-CK and p63 Expressions in Thyroid Papillary Carcinoma, Follicular Carcinoma and Follicular Adenoma
  1. Tez No: 813136
  2. Yazar: AYÇA TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ETİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Tiroid follikül epiteli differansive neoplazmların ayırıcı tanısında güvenilebilir ve tekrarlanabilir immünohistokimyasal belirteç arayışları sürmektedir. Bu çalışmalar son zamanlarda HMW-CK, Galektin-3, CK-19, p27 gibi birçok immunohistokimyasal belirteçler üzerinde yoğunlaşmaktaıdr. Bu çalışmada papiller tiroid karsinomu, folliküler karsinom ve folliküler adenomlar arasında PCNA, TTF-1, Ki-67, p63, p53 ve HMW-CK ekspresyonları yönünden farklılıkları değerlendirmeyi amaçladık. Gereç- Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Laboratuvarında, 2004-2009 yılı kayıtlı arşivinden tiroide ait 17 papiller tiroid karsinomu, 7 folliküler karsinom ve 15 folliküler adenom tanılı toplam 39 olgu çalışma kapsamına alındı. Bu olgulara immünohistokimyasal olarak TTF-1, PCNA, Ki-67, p63, p53 ve HMW-CK çalışıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak Statistical Package for Social Sciences for Windows 17.0 programı kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuçlar: Grupların tümünde tümörlerin tamamı TTF-1 ve PCNA pozitifliği gösterdi. Ki-67 proliferasyon indeksi 9 olguda %1 `den az, 12 olguda %1-5, 7 olguda %6-50, 2 olguda %51-75, 9 olguda %76-100 idi. 7'si papiller 2'si folliküler tiroid karsinomu ve 10'u folliküler adenom olmak üzere toplam 19 olgu p63 pozitifti ve istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sadece papiller tiroid karsinomlarında görülen p53 ve HMW-CK immünreaktivite sonuçları (sırasıyla 6 ve 9 olgu) istatistiksel olarak anlamlı idi. Tiroid folliküler neoplazmlarının ayırıcı tanısı temelde histolojik ve sitomorfolojik kriterlere dayansa da immünohistokimyasal belirleyicilerden HMW-CK'nın papiller tiroid karsinomu lehine değerlendirilebilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Background: The search for reliable and reproducible immunohistochemical markers in the differential diagnosis of thyroid follicle epithelial differential neoplasms continues. These studies have recently focused on many immunohistochemical markers such as HMW-CK, Galectin-3, CK-19, p27. In this study, we aimed to evaluate the differences between papillary thyroid carcinoma, follicular carcinoma and follicular adenomas in terms of PCNA, TTF-1, Ki-67, p63, p53 and HMW-CK expressions. Material-Method:A total of 39 cases diagnosed with thyroid, 17 papillary thyroid carcinoma, 7 follicular carcinoma and 15 follicular adenoma, from the registered archive of Izmir Tepecik Training and Research Hospital, between 2004 and 2009, were included in the study. In these cases, TTF-1, PCNA, Ki-67, p63, p53 and HMW-CK were studied immunohistochemically. The results were compared statistically using the Statistical Package for Social Sciences for Windows 17.0 program. Results: All tumors in all groups showed TTF-1 and PCNA positivity. Ki-67 proliferation index was less than 1% in 9 cases, 1-5% in 12 cases, 6-50% in 7 cases, 51-75% in 2 cases, and 76-100% in 9 cases. A total of 19 cases, 7 of which were papillary, 2 were follicular thyroid carcinoma, and 10 were follicular adenoma, were p63 positive and were not statistically significant. Only p53 and HMW-CK immunoreactivity results seen in papillary thyroid carcinomas (6 and 9 cases, respectively) were statistically significant. Although the differential diagnosis of thyroid follicular neoplasms is mainly based on histological and cytomorphological criteria, it was concluded that HMW-CK, one of the immunohistochemical markers, can be evaluated in favor of papillary thyroid carcinoma.