Tek açıklıklı çelik endüstri yapılarının TBDY 2018 ve ÇYTHYE 2016 esaslarına göre tasarımı
Design of single span steel industrial buildings according to TBEC 2018 and DCCPSS 2016
  1. Tez No: 813135
  2. Yazar: SARA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZGÜR DEĞERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çelik yapıların tasarımı daha önce TS648 (1980) (Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları) ve DBYBHY (2007) (Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik) yönetmeliklerine göre yapılmaktaydı. Bu yönetmeliklerin tasarım felsefesi ve içerik açısından yetersiz kalması nedeniyle“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esasları”(ÇYTHYE) yönetmeliği 2016 yılında yürürlüğü girmiş ve 2018 yılında revize edilmiştir (ÇYTHYE, 2016). Yine 2018 yılında“Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği”(TBDY, 2018) yürürlüğe girmiştir. Bu tez çalışmasında daha önce TS648 (1980) ve DBYBHY (2007) yönetmeliklerine göre tasarımı yapılmış profil kirişli ve kafes kirişli tek açıklıklı endüstri yapılarının ÇYTHYE (2016), TBDY (2018) yönetmeliklerine göre tekrar tasarımının yapılması amaçlanmıştır. Tez'de, kar ve rüzgar yükleri sırasıyla TS EN 1991-1-3 (Yapılar Üzerindeki Etkiler- Bölüm 1-3: Genel Etkiler- Kar Yükleri, 2007) ve TS EN 1991-1-4 (Yapılar Üzerindeki Etkiler-Bölüm 1-4: Genel Etkiler-Rüzgar Yükleri, 2007) yönetmeliklerine göre hesaplanmıştır. Tezde sunulan tek açıklıklı çelik endüstri yapıları SAP2000 v20 yapısal analiz programıyla modellenmiş ve tasarım kontrolleri ÇYTHYE (2016)'daki“Yük ve Dayanım Katsayıları (YDKT)”yöntemine göre yapılmıştır. Bu tez çalışmasında sunulan tek açıklıklı çelik endüstri yapılarının ÇYTHYE (2016) ve TBDY(2018) ile tasarımında, ilk olarak daha önceki referans tez çalışmasında elde edilen enkesit değerleri kullanılmış, dayanım oranlarını sağlamayan enkesitler değiştirilerek yeniden tasarım yapılmıştır. Yeni yönetmeliklere göre tekrar tasarımı yapılan tek açıklıklı çelik endüstri yapılarından elde edilen sonuçlar, daha önceki yönetmeliklere göre yapılan tasarım sonuçlarıyla tesir kuvvetleri, düğüm deplasmanları ve yapı ağırlıkları göz önüne alınarak kıyaslanmışlardır. Bu kıyaslamalar, sonucunda, yapı ağırlığında azalma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of steel structures was previously carried out by the specifications of TS648 (1980) (Calculation and Construction Rules of Steel Structures) and DBYBHY (2007) (Specification on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones). However, due to the inadequacy of these specifications in terms of design philosophy and content,“Design, Calculation and Construction Principles of Steel Structures”(DCCPSS, 2016) and“Turkish Building Earthquake Specification”(TBDY, 2018) came into force in 2016 and revised in 2018. This thesis aims to redesign the single-bay steel industrial structures with profile beams and trusses, which were designed according to previous specifications, according to DCCPSS (2016) and TBEC (2018) specifications. In addition, snow and wind loads are calculated by TS EN 1991-1-3 (Eurocode 1-Actions on structures-Part 1-3: General actions-Snow loads, 2007) and TS EN 1991-1-4 (Eurocode 1: Actions on structures- Part 1-4: General actions-Wind actions, 2007). The single-span steel industrial structures presented in this thesis were modelled with the SAP2000 v20 structural analysis program, and the design checks were made according to the“Load and Resistance Factor Design (LRFD)”method in DCCPSS (2016). In the design of steel industrial structures with DCCPSS (2016) and TBEC (2018), firstly, the steel profiles obtained in the previous reference thesis study were used, and the profiles that did not provide the strength ratios were changed and redesigned. Furthermore, the results obtained from the novel specifications are compared with the design results attained according to the previous specifications, considering the internal forces, node displacements and structural weights. As a result of these comparisons, it was determined that there was a decrease in the weight of the industrial structures.