Exploring organizational perspectives on sustainable development: A comparative study of companies in Dubai and İstanbul
Sürdürülebilir kalkınmaya ilişkin organizasyonel perspektifleri keşfetmek: Dubai ve İstanbul şirketlerinin karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 813138
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Dubai ve İstanbul'daki şirketler arasında sürdürülebilir kalkınma algıları üzerine yapılan bir araştırmanın bulgularını sunuyor. Sürdürülebilirliğin tanımlarına, amaçlarına, faydalarına ve gerekliliklerine genel bir bakış sunarak başlar ve ayrıca bu alandaki en iyi uygulamalardan bazı örnekleri vurgular. Ardından, şirketlerin sürdürülebilir kalkınma konusundaki görüşlerini toplamak ve karşılaştırmak için yapılan bir anket araştırmasının sonuçlarını sunar. Bu araştırmanın ana noktası, Dubai ve İstanbul'daki şirketlerin sürdürülebilir kalkınma konusundaki bakış açılarını kabul etmektir. Bu çalışma, şirketlerin şu anda karşı karşıya olduğu ve gelecekte karşılaşabileceği sürdürülebilir kalkınma zorluklarını örgütsel bir bakış açısıyla belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, şirketlerin sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunarak hem kendi operasyonlarına hem de daha geniş topluma fayda sağlayacak şekilde bu zorlukları nasıl ele alabileceklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası, şirketlerin bu zorlukları kendi organizasyon yapıları ve uygulamaları içinden nasıl ele alabileceklerini anlamaktır. Anket sonuçları, İstanbul ve Dubai arasındaki sürdürülebilirlik uygulamalarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyuyor. İstanbul merkezli şirketler müşteri odaklı sürdürülebilirliğe öncelik verirken, Dubai merkezli şirketler sürdürülebilir operasyonlarda öne çıkıyor. İstanbul, etik ve güvenlikte birinci sırada yer alırken, Dubai daha çok çevresel etkiye odaklandı. Her iki şehir de güvenli bir çalışma ortamına öncelik veriyor, ancak İstanbul çalışan katılımına odaklanırken, Dubai enerji verimliliğine ve etik kaynak kullanımına öncelik veriyor. Yaygın engeller arasında farkındalık eksikliği, sürdürülebilir tedarikçiler bulma zorluğu ve düzenleyici kısıtlamalar yer alır. Dubai şirketleri, sürdürülebilir stratejilerin ve ölçülebilir sonuçların daha yüksek düzeyde uygulanmasını algılıyor. Düzenli değerlendirme, en iyi uygulamaların paylaşılması ve sürdürülebilirlik önceliklerinin uyumlu hale getirilmesi iyileştirmeleri sağlayabilir. Şirketlerin, sürdürülebilirliği iş stratejilerine etkili bir şekilde entegre etmek ve engelleri aşmak için benzersiz bağlamlarını ve zorluklarını dikkate almaları gerekiyor. İşbirliği, eğitim ve paydaş katılımı, hem İstanbul'da hem de Dubai'de daha sürdürülebilir bir geleceği desteklemek için çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This report presents the findings of a study on the perceptions of sustainable development among companies in Dubai and Istanbul. It starts by providing an overview of the definitions, objectives, benefits, and requirements of sustainability, also highlighting some examples of best practices in this area. Then presents the results of a questionnaire survey that has been conducted to gather the views of companies on sustainable development and compare them. The main point of this research is to acknowledge the perspectives of companies in Dubai and Istanbul on sustainable development. This study aims to identify the sustainable development challenges that companies are currently facing and may face in the future, from an organizational perspective. It also aims to examine how companies can address these challenges in a way that benefits both their own operations and the larger society by contributing to sustainable development. The focus of the study is on understanding how companies can address these challenges from within their own organizational structures and practices. The survey results reveal similarities and differences in sustainability practices between Istanbul and Dubai. Istanbul-based companies prioritize customer-focused sustainability, while Dubai-based companies excel in sustainable operations. Istanbul ranked first in ethics and safety, while Dubai focused more on environmental impact. Both cities prioritize a safe work environment, but Istanbul focuses on employee engagement, while Dubai prioritizes energy efficiency and ethical sourcing. Common barriers include a lack of awareness, difficulty finding sustainable suppliers, and regulatory restrictions. Dubai companies perceive the higher implementation of sustainable strategies and measurable results. Regular evaluation, sharing of best practices, and alignment of sustainability priorities can drive improvements. Companies need to consider their unique context and challenges to effectively integrate sustainability into their business strategies, and overcome barriers. Collaboration, education, and stakeholder engagement are crucial for fostering a more sustainable future in both Istanbul and Dubai