Bir ada, bir dergi ve bir ressam: İmroz, ιμβρος ve Nikos Paleopoulos
An island, a magazine and a painter: İmroz, ιμβρος and Nikos Paleopoulos
  1. Tez No: 813139
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZLEM ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'nin en büyük adası olan İmroz, ada olmanın getirdiği birçok olumsuz etkiye rağmen, kendisine yetebilen bir adaydı. Tarım ve hayvancılığa uygun olan bu adanın en büyük şansı tatlı suya sahip olmasıydı. Anakaraya ulaşımın çoğu ada gibi zor olduğu yıllarda, ada halkı kendisine yetmeye mecburdu. Bu sebeple yiyecek, içecek, giysi ve eşya gibi ihtiyaçlarını kendisi üretiyordu. Anakaradan izole olan ada yalnızca maddi kaynakları değil kültürel tüm aktiviteleri de kendisi yaratmak zorundaydı. Ada halkı sinema ile ilk olarak 1948 yılında tanışmıştı. Adanın merkezine ise elektrik 1950 yılında verilmeye başlanmıştı. Pilli radyolar gündelik hayattaki en önemli iletişim ve eğlence aracıydı. Müzikler, danslar, dini ritüeller, düğünler ve birçok kutlama adayı eğlenceli kılsa da bir grup entelektüel İmroz'a yeni bir hareket getirmek istiyordu. Ancak nasıl başlayacaklarını bilemediler. İkinci Dünya Savaşı'nın adaya getirdiği ekonomik ve ruhsal çöküş, aynı zamanda yeni bir başlangıca vesile oldu. Zorunlu askerlik görevlerinde birbirleri ile yakınlaşan İmrozlu ve İstanbullu Rumlar birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buldular. İstanbullu iki entelektüel Vasileios Anagnostopoulos ve Nikos Paleopoulos savaşın bitmesiyle birlikte İmroz'a ilk seyahatlerini yaptılar. Bu seyahat onları İmroz'a bağlayacaktı. Adadaki günlük hayattan, doğadan, İmrozlulardan oldukça etkilenen ressam Nikos Paleopoulos, burada bir dergi çıkarma fikrini ortaya atan isim oldu. Adadaki entelektüellerin de bir araya gelmesiyle adanın ilk dergisi İmroz doğdu. 1955 yılına kadar yayınlanan bu dergi adanın adeta bir kayıt defteriydi. Bu çalışma adanın görece“güzel”yıllarındaki gündelik hayatına bakmayı ve İmroz Dergisi'ni okuyucuya tanıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Imbros, which is the largest island of Turkey, was a self-sufficient island despite the many negative effects of being an island. Its greatest advantage was having access to fresh water, making it suitable for agriculture and livestock. During the years when transportation to the mainland was difficult, much like other islands, the island's population had to rely on itself. Therefore, they produced their own food, drinks, clothing, and other necessities. Being isolated from the mainland, the island had to create not only its material resources but also all of its cultural activities. The people of the island were first introduced to cinema in 1948. Electricity started to be provided to the center of the island in 1950. Batterypowered radios were the most important means of communication and entertainment in daily life. While music, dances, religious rituals, weddings, and many celebrations made the island enjoyable, a group of intellectuals wanted to bring a new movement to Imbros. However, they were unsure of how to begin. The economic and spiritual collapse brought to the island by World War II also became an opportunity for a new beginning. Imbros and Istanbul Greeks, who had gotten closer to each other during their mandatory military service, had the chance to get to know each other better. Two intellectuals from Istanbul, Vasileios Anagnostopoulos and Nikos Paleopoulos, made their first trips to Imbros after the war ended. This journey would connect them to Imbros. Nikos Paleopoulos, a painter who was greatly influenced by the daily life, nature, and people of the island, was the one who proposed the idea of starting a journal. With the gathering of intellectuals on the island, the first magazine of Imroz was born. Published until 1955, this magazine was almost like a record book of the island. This work aims to explore the everyday life of the island during its relatively“beautiful”years and introduce Imbros magazine to the readers.