Aynı geometrik yapıdaki bir binanın konya ve bağdat iklim şartlarında yalıtım performansı açısından değerlendirilmesi
An evaluation of the insulation performance of a building with identical geometric structures in both Konya and Baghdad climate conditions
- Tez No: 813148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAHİR AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bina yalıtımı , ısıtma ve soğutma yük hesabı için çok büyük önem arz etmektedir . Bu nedenle bu çalışmada Konya ve Bağdat illerinde bulunan mevcut bir bina örnek alınarak bina yalıtımı farklı parametreler için incelenmiştir. Bina performansında kullanılan yalıtım malzemesinin kalınlığı , pencere-duvar oranı ve cam kalınlığı üzerinde denemeler yapılmış ve bu parametreler için optimum noktalar tesbit edilmiştir. Bu denemeler Konya ve Bağdat bölgeleri için , aynı bina tasarımı alınarak Revit , Ecotect ve Hap programlarında yapılmıştır . Bu üç program kullanılarak enerji yükleri hesaplanmış ve Türkiye standardı olan Izoder TS-825 ile doğrulanmıştır. Bu doğrulamalar sonucunda %97 yaklaşım oranı elde edilen Ecotect programının kullanılmasına karar verilmiştir.Konya ve Bağdat illeri için Ecotect programında (yalıtım malzemesinin kalınlığı , pencere-duvar oranı ve cam kalınlığı ) parametreler çalışılmıştır.Çalışma sonucunda Konya ili için optimum yalıtım kalınlığı 11 cm olarak belirlenmiştir, bu seviyeden sonraki kalınlıklar enerji ve enerji maliyeti açısından verimli olmayacaktır. Aynı analizler Bağdat ili için yapılmış ve optimum kalınlık 11 cm olarak bulunmuştur. Pencere-duvar oranları analizinde ise, Konya şehrinde en iyi oran %75 iken ,Bağdatta bu oran %50 olarak görülmüştür. Cam kalınlığı hesaplarında ise, optimum cam kalınlığı Konya şehrinde 8 mm iken Bağdatta 2 mm olarak hesaplanmıştır .
Özet (Çeviri)
The importance of including building insulation when calculating heating and cooling loads cannot be emphasized enough. Based on the reasons mentioned above, incorporating these elements in specific architectural instances in Konya and Baghdad provides various methods to ensure the building's thermal conditions are protected. Numerous experiments have been conducted to determine the most effective values for variables such as insulation material thickness, window-to-wall ratio, and glass thickness. These experiments aim to improve building performance. The experiments were conducted using the Revit, Ecotect, and Hap software applications. Both the Konya and Baghdad regions employed the same building design. The energy loads have been calculated using three software applications and then verified against the Izoder TS-825, which is the recognized benchmark in Turkey. The decision was made by taking into account the approximate success rate of 97% that was obtained from verifications carried out on the implementation of the Ecotect program. The Ecotect program was used to analyze the parameters of insulation material thickness, window-to-wall ratio, and glass thickness in the provinces of Konya and Baghdad. According to the research findings, it is recommended that a thickness of 11 cm for insulation is the optimal choice for the province of Konya. Any thickness that exceeds this threshold would not be optimal in terms of energy consumption and the costs associated with it. Analogous analyses were conducted for the Baghdad province, which led to the determination of an optimal thickness of 11 cm. The analysis of window-to-wall ratios shows that the city of Konya has the highest ratio at 75%, while in Baghdad, the ratio is observed to be 50%. In the context of calculating glass thickness, it has been determined that the preferred thickness in the city of Konya is 8 mm, while in Baghdad, the calculated thickness is 2 mm.