Kanada'da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin gastronomik aidiyet duyguları
Gastronomic feelings of Turkish immigrants living in Canada
  1. Tez No: 813147
  2. Yazar: HÜSEYİN CANAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Göç, toplumun geçmişi ile bugüne dair tüm yaşantısal süreçlerinde yer alan, kültür, ekonomi, sosyal, toplumsal ve siyasi kaynaklı nedenlerin açığa çıkardığı sosyal bir kavram olmuştur. Bireyler birçok faktörden dolayı bu sosyal faaliyeti tercih edebilir. Toplumlar ya da bireyler göç yaptıkları yere ve kültüre karşı aidiyet hissetmeleri çok önemlidir. Bu göçün kalıcılığını ve kalitesini etkilemektedir. Aidiyet birçok durum ve olay için söz konusu olabilir. Gastronomik aidiyet bunlardan biridir. Bireyler göç ettikleri ülkenin mutfağını benimsemeleri ve aidiyet duymaları yaşamlarının kalitesini arttırmaktadır. Çünkü gastronomi sadece yeme-içme eylemi değildir. Bir kültür aktarımıdır. Kanada'ya göç eden Türk kökenli kişilerin gastronomik aidiyet duyguları bu çalışmada incelenmiştir. Gastronomik aidiyet alanında uluslararası literatüre istinaden yerli literatürde daha az araştırma konusu olmuş ve yerli literatürdeki bu eksikliği gidermek için bu çalışmanın gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda çeşitli sebeplerle Kanada'ya göç etmiş Türkler'in gastronomik aidiyet duygularının anlaşılması ve hissedilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi bağlamında araştırma verileri için 31 Temmuz 2021 ve 20 Ocak 2022 tarihleri arasında Kanada'da yaklaşık beş ay boyunca gözlemler yapılmış, Kanada'da yaşayan Türkiyeli göçmenlerle tanışılmıştır. Kanada'da yaşayan Türkler ile görüşmeler yapılmış ve 12 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu üzerinden toplanmıştır. Çalışmada 24 ile 60 yaş aralığındaki kişiler yer almış olup gerek geçmiş gerekse de günümüzle ilgili kıyaslama ve çıkarımda bulunulacak yaş aralığındaki kişilere yer verilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların çoğunlukla Türk yemeklerine özlem duydukları, Kanada'da yaptıkları ve yedikleri yöresel yemeklerin Türkiye'de yapılan yemeklerle aynı tadı ve aynı hissiyatı vermediği ve bunun iklimsel sebepler ve malzemelerden kaynaklanabileceği gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration has become a social concept, which takes place in all the experiential processes of the society's past and present, and which is revealed by cultural, economic, social, social and political reasons. Individuals may prefer this social activity due to many factors. It is very important for societies or individuals to feel a sense of belonging to the place and culture they migrate to. This affects the permanence and quality of migration. Belonging can be in question for many situations and events. Gastonomy belonging is one of them. Individuals adopting the cuisine of the country they migrated to and feeling a sense of belonging increase the quality of their lives. Because gastronomy is not just an act of eating and drinking. It is a cultural transmission. The gastronomic sense of belonging of people of Turkish origin who immigrated to Canada was examined in this study. Based on the international literature in the field of gastronomic belonging, there has been less research in the domestic literature and this study has been needed to make up for this deficiency in the domestic literature. In this context, it is aimed to understand and feel the gastronomic sense of belonging of Turks who immigrated to Canada for various reasons. For the research data in the context of the qualitative research method, observations were made in Canada for approximately five months between 31 July 2021 and 20 January 2022, and Turkish immigrants living in Canada were met. Interviews were held with Turks living in Canada and 12 participants were reached. Research data were collected through a semi-structured interview form created by the researcher. People between the ages of 24 and 60 were included in the study, and people in the age range to make comparisons and inferences about both the past and the present. As a result of the study, it was concluded that the participants mostly longed for Turkish food, the local dishes they made and ate in Canada did not give the same taste and feeling as the dishes made in Turkey, and this could be due to climatic reasons and ingredients.