Kültür merkezi yapılarında esneklik kavramının evrensel tasarım bağlamında iç mekana etkileri: atatürk kültür merkezinin incelenmesi
The effects of the concept of flexibility in cultural center buildings on the interior in the context of universal design: investigation of atatürk cultural center
- Tez No: 813161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYDA GÜNEY YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirlerde son dönemlerde örnekleri ve kültürel alanda faaliyet gösteren kültür merkezlerinden örnek olarak Atatürk Kültür Merkezi işlevleri doğrultusunda yapısal ve etken özellikleri sınıflandırılarak tasarımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın bir diğer amacı da ülkemizde dönemsel olarak yapılan kültür merkezlerinin iç mekanlarında sunulan esnek tasarımların her bir kullanıcı tarafından erişilebilir olması için ilerleyen zamanlarda yapılması planlanan kültür merkezlerinin iç mekân fonksiyonlarının değerlendirilerek tekrardan işlevlendirilmesi hedeflemektedir. Tezin ana amacını kültür merkezleri iç mekanlarında esnek tasarımlar kullanılarak kullanıcı beklentisi ve memnuniyetlendirilmelerinin araştırılması, mekân kurgularının ortaya konmasıyla iç mimari önerilerde ve geleceğe yönelik öngörülerde bulunarak yapının incelenmesi hedeflenmektedir. Esnekliğin, etimolojik olarak ele alındığında bir dış gücün etkisi altında uzatma, kısaltma, bükülme vb. şekil değişiklerini yansıttıktan sonra etkinin kalkması ile beraber tekrardan eski formuna geri dönebilmesi özelliklerine sahip, esneyebilen, esneklik kavramına yatkın ve elverişli anlamlarını kaldırabilene söylenmektedir. (İslamoğlu,2018). Uzun süregelen yıllardır mimarlık kavramlarının terimsel olarak diğer düşünce ve niteliklerin esnekliğin bir parçası haline geldiği görülmüştür. Esnekliğin ve uyabilirliğin benzer nitelikleri olduğu fakat Yürekli (1983) yazdığı ve iki başlık olarak incelediği kavramlar terimsel açıdan karmaşıklaştığını söylemiştir.“Statik esneklik”,“büyüme esnekliği”ve“sürekli esneklik”olmak üzere, Karakaş ve Sönmez (2019) mimarideki esnekliği üç kategoriye ayırmıştır. Bu sınıflandırma, yukarıdaki ifadenin doğruluğunu göstermektedir. Tez çalışmasının ana konusu olan kültür merkezlerine değinmeden önce esneklik ve evrensel tasarım bağlamında ki etkileri, ilişkileri ve kullanıcı ile olan ilişkilerine dair bilgi verilecektir. Alan çalışması gerçekleştirilerek 'AKM' Atatürk Kültür Merkezi irdelenerek incelenmesi yapılacaktır. Genel çerçeve ulaşılmak istenen; Türkiye'nin yeni nesil kültür merkezini ne kadar benimsediği ne kadar işlevsel bir biçimde evrensel olarak tasarlandığını ve tasarım olarak yapının iç mekanlarında esnek tasarımlarının nedenli yansıtıldığının tespitidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cultural centers have become prominent in major cities of Turkey, such as Istanbul, Ankara, and Izmir, and the aim of this study is to examine the designs of these cultural centers by categorizing their structural and functional features based on the functions of Atatürk Cultural Center as an exemplary case. Another objective of this study is to evaluate the interior functions of cultural centers that are planned to be constructed in the future, ensuring that flexible designs presented in the interior spaces of cultural centers built in different periods can be accessible to each user and refunctionalized accordingly. The main purpose of this thesis is to investigate user expectations and satisfaction through the use of flexible designs in the interior spaces of cultural centers, present spatial configurations, and provide interior architectural suggestions and future predictions by examining the structure. When flexibility is considered etymologically, it refers to the ability to extend, shorten, bend, and return to its original form after the effect of an external force ceases, having the qualities of being flexible, adaptable, and suitable (İslamoğlu, 2018). Over the years, it has been observed that architectural concepts have become terminologically intertwined with other thoughts and qualities related to flexibility. Yürekli (1983) stated that while flexibility and adaptability share similar qualities, these concepts become more complex in terminological terms. Karakaş and Sönmez (2019) divided flexibility in architecture into three categories:“static flexibility,”“growth flexibility,”and“continuous flexibility.”This classification supports the statement above. Before delving into the topic of cultural centers, this thesis provides information about the implications, relationships, and user interactions of flexibility within the context of universal design. An on-site analysis will be conducted, focusing on the Atatürk Cultural Center (AKM), to examine and analyze its characteristics. The ultimate goal is to determine to what extent Turkey has embraced the concept of a new generation cultural center and how well it has been designed in a functional and universal manner, as well as to identify the reasons behind the incorporation of flexible designs in the interior spaces of the structure.