GG-konveks fonksiyonlar ve ilgili bazı eşitsizlikler
GG-convex functions and some related inequalities
  1. Tez No: 813162
  2. Yazar: KAZIM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin amacı GG-konveks fonksiyon sınıfı için bazı yeni eşitsizlikler vermektir. Tezin birinci bölümünde konvekslik ve eşitsizlik teorisinin tarihsel süreçleri ve literatür çalışmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde tezin altyapısı için gerekli olan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde tez çalışmasında kullanılan eşitsizlikler ile bu eşitsizlikleri içeren teoremler ve ispatları verilmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak GG-konveks fonksiyon sınıfı için bazı yeni eşitsizlikler elde edilmiştir. Daha sonra literatürde mevcut olan Jensen-Mercer eşitsizliği ve Lazhar eşitsizlikleri, GG-konveks fonksiyonlar için ifade ve ispat edilmiştir. Böylece literatüre yeni eşitsizlikler kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide some new inequalities for the class of GG-convex function. This thesis includes historical developments and literature studies on convexity and inequality theory in the first chapter. The second chapter provides the necessary fundamental concepts, definitions and theorems for the framework of the thesis. The third chapter presents the inequalities used in the thesis along with the relevant theorems and their proofs. In the fourth chapter, some new inequalities were first obtained for the GG-convex function class. Then, the Jensen- Mercer and Lazhar inequalities, which are available in the literature, were expressed and proven for GG-convex functions. Thus, new inequalities have been added to the literature.