Çocukluk çağı travması olan bireylerde psikolojik dayanıklılığın border yapılanma üzerine etkisi
The effect of resilience on border structuring in individuals with childhood trauma
- Tez No: 813178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZEYNEP BAŞABAK BHAIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada insanoğlunun travma sonrasında değişme ve gelişme gücünü nelerin etkilediği incelenmiştir. Tam anlamıyla araya girme yöntemiyle travmalara müdahale edilebilmesi ve bu şekilde travma zincirinin kırabilmesiyle daha sağlıklı bir gelecek için anlamlı bir yol bulunabileceği düşünülmektedir. Araştırma sürecinde rastgele seçilmiş 410 kişiden veri toplanmıştır. Kişisel bilgi formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Borderline Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans yüzdelik minimum maksimum ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Kullanılan ölçütler ve trafik verilerin kıyaslanmasında ikili gruplar için Mann-Whitney U, ikiden fazla gruplar için Kruskall Wallis-H analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın sürekli verileri arasındaki ilişki için olan analizlerde Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Cinsiyet, yaş, yaşadığı bölge, eğitim durumu, meslek, medeni durum, çocuk sahibi olma, kardeş sayısı, kiminle büyüğünüz sorularına da cevap aranmıştır. Analiz sonuçlarına göre; ÇÇTÖ, YPDÖ, BKE ile eğitim durumları ve medeni durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı travması olan bireyler de ise araştırma sonuçlarına göre BKB'na yatkınlığı artmaktadır. Psikolojik dayanıklılık ve BKB arasında da negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Çocuğa sahip olma sayısı arttıkça BKE alınan puanların düştüğü gözlemlenmiştir. Travması olan bireylerin YPDÖ ve BKE arasında yapılan analize göre negatif ve düşük etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Tüm bu verilere bakacak olursak psikolojik dayanıklılık olgusunun travma döngüsünü kırmak için önemli bir kavram olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, what affects the human being's ability to change and develop after trauma has been examined. It is thought that a meaningful way for a healthier future can be found by intervening in traumas with the method of intervention and breaking the chain of trauma in this way. During the research process, data were collected from 410 randomly selected individuals. Personal information form, Childhood Mental Trauma Scale, Adult Resilience Scale and Borderline Personality Inventory were used. Frequency percentage, minimum maximum mean and standard deviation values were used in the analysis of the data. Mann-Whitney U analysis for paired groups and Kruskall Wallis-H analysis for more than two groups were used to compare the criteria used and traffic data. Spearman correlation analysis was applied in the analyzes for the relationship between the continuous data of the study. Gender, age, region of residence, education level, occupation, marital status, having a child, number of siblings, and who you are with were answered. According to the analysis results; A significant relationship was found between CTQ, YPDS, BMI, and educational and marital status. According to the results of the research, the susceptibility to BPD increases in individuals with childhood trauma. A negative relationship was also found between resilience and BPD. It was observed that the BMI scores decreased as the number of having children increased. It was found that individuals with trauma had a negative and low effect according to the analysis made between HPRS and BMI. If we look at all these data, it is seen that the phenomenon of psychological resilience is an important concept to break the trauma cycle.