Mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin 'hücre ve bölünmeler' konusundaki akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of mobile augmented reality applications on students' academic achievement and attitudes on 'cells and divisions'
  1. Tez No: 813177
  2. Yazar: ŞEYDA GÜNGÖR KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma 7.sınıf öğrencilerinin mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarını fen bilimleri dersinde kullanımını ölçmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Van ilinin Tuşba ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmış ve nicel verileri ölçmek için“Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Tutum Ölçeği (AGUTÖ)”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programında analiz edilmiş ve araştırma sonuçlarına göre deney grubu öğrencilerinin mobil Artırılmış Gerçeklik (MAG) uygulama sonrasındaki akademik başarı son-test ile ön-test ve son-test puanları kontrol grubu öğrencilerinden daha yüksek bulunmuştur. Araştırmanın tutum ölçeğinin faktörlerine ait değerlere göre normalliğin sağlanamadığı gözlemlenmiş ve bu durumda non-parametrik testlerden olan Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Deney grubu öğrencilerinin cinsiyete göre AG uygulamasına karşı tutumlarının“kullanma isteği”faktörünün sonuçlarına göre kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre AG tutumlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Anket çalışması sorularından elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin çoğunluğu mobil AG uygulamalarının; kendi öğrenmelerini kolaylaştırdığını, derste kullanılmasının gerekli olduğunu, ilgi çekici, eğlenceli, kullanımının kolay olduğunu ve kullanırken sıkılmadıklarını belirtmişlerdir. Bu çalışma ile gerekli araç-gereci bulunmayan dezavantajlı okullarındaki öğrenciler ile imkânı bulunan okullardaki öğrenciler arasındaki fırsat eşitliği sağlanarak, dezavantajlı okullardaki öğrencilerin anlamlı ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmesini sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the use of mobile augmented reality applications in science lessons by 7th grade students. The study was carried out in a secondary school affiliated to the Ministry of National Education in the town of Tusba in Van. A quasi-experimental design was used in the research and the“Augmented Reality Applications Attitude Scale (AGUTS)”was used to measure quantitative data. Qualitative data, on the other hand, were collected in a way to examine the factors in the same scale in more depth. The collected data were analyzed in SPSS 25 program. According to the results of the research, the academic achievement post-test, pre-test and post-test scores of the experimental group students after the mobile AR application were higher than the control group students. It was observed that normality could not be achieved according to the values of the factors of the attitude scale of the study, and in this case, the Mann-Whitney U test, which is one of the non-parametric tests, was performed. According to the results of the“willingness to use”factor of the experimental group students' attitudes towards AR application according to gender, it was found that female students' attitudes towards using AR application were higher than male students. According to the results obtained from the survey questions, the majority of the students use mobile AR applications; they stated that it facilitated their own learning, it was necessary to use it in the lesson, it was interesting and fun, it was easy to use and they did not get bored while using it. With this study, it is aimed to ensure that students in disadvantaged schools realize meaningful and permanent learning by providing equal opportunity between students in disadvantaged schools that do not have the necessary equipment and students in schools that have the opportunity.