Demir vanadat (FeVO4) nanoparçacıklarının üretimi ve gaz algılama özelliklerinin incelenmesi
Production of iron vanadate (FeVO4) nanoparticles and investigation of gas sensing properties
  1. Tez No: 813181
  2. Yazar: PELİN KAVRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada demir vanadat nanoyapısının çeşitli gazları algılama özellikleri ve hidrojen plazma işleminin gaz algılama üzerindeki etkisi araştırıldı. Demir vanadat nanoparçacıkları sol-jel yöntemi ile sentezlendi ve elde edilen çökelti kalsine edilerek toz halinde nanoyapı elde edildi. Toz malzeme α-terpinol ile karıştırılarak 4 pin-TO39 sensör yapısı üzerine damlatıldı ve elde edilen sensörün farklı gazlara karşı algılama özellikleri test edilerek en iyi tepki-geri kazanım gösterdiği hedef gazlar belirlendi. Optimum çalışma sıcaklığında bu gazlar kullanılarak sensörün hassaslık, tekrarlanabilirlik, kararlılık ve uzun süre stabilite durumları incelendi. Hidrojen plazma ile yüzeyi modifiye edilen demir vanadat sensörü, hidrojen plazma işlemi uygulanmayan sensöre kıyasla 50 ppm amonyak ve 100 ppm etanole karşı 2 kattan daha fazla hassasiyet gösterdi. Elde edilen bulgular gaz algılamadaki olası uygulamalar için düşük maliyet, hassasiyet, uzun süre kararlılık gibi önemli parametrelere sahip gaz sensörlerinin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Tozların kristal yapısı, X-ışını kırınımı (XRD) ile karakterize edildi. Yüzey morfolojisi ve parçacık boyutu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) kullanılarak incelendi. Tozların kimyasal bağlanma durumu, X-ışını fotoelektron spektrumu (XPS) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the sensing properties of the iron vanadate nanostructure for various gases and the effect of hydrogen plasma treatment on gas sensing are investigated. Iron vanadate nanoparticles are synthesized by the sol-gel method and the resulting precipitate is calcined to obtain a powdered nanostructure. The powder material is mixed with α-terpinol and dropped on the 4-pin-TO39 sensor structure, and the target gases with the best response-recovery are determined by testing the sensing properties of the obtained sensor against different gases. By using these gases at the optimum operating temperature, the sensitivity, repeatability, stability, and long-term stability of the sensor are examined. The surface-modified iron vanadate sensor with hydrogen plasma showed more than 2 times sensitivity to 50 ppm ammonia and 100 ppm ethanol compared to the sensor without hydrogen plasma treatment. The findings will help the development of gas sensors with important parameters such as low cost, sensitivity, long-term stability for possible applications in gas detection. The crystal structure of powders is characterized by X-ray diffraction (XRD). Surface morphology and particle size are examined using scanning electron microscopy (FE-SEM). The chemical bonding state of the powders is examined by the X-ray photoelectron spectrum (XPS).