Maliyet muhasebesi sisteminin kurulması ve organizasyonu
Organisation of the cost accounting system
  1. Tez No: 81319
  2. Yazar: AYŞEN İŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Son yıllarda maliyet muhasebesi sistemleri şirketler tarafindan sürekli iyileştirilmesi gereken bir yapıya sahiptir. Bu sistemlerin kurulması ve organizasyonu belge düzeninden, bu belgelerin akışına ve tablolarda toplanmasına kadar uzanan bir süreçtir. Çünkü sistemler, pek çok detay veriye ihtiyaç duymaktadır. Fakat mevcut sistemlerin pek çoğu bu detaylı bilgileri sağlayamamaktadır. Direkt hammadde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim giderleri çeşitli metotlarla ürünlere yüklenir. Direkt olan giderlerin mamullere yüklenmesi diğerlerine göre daha kolaydır. Diğer giderler dağıtım yöntemleri kullanılarak mamullere yansıtılır. Fakat metotların pek çoğu bu faydayı sağlarlar.“Sistemler için hangi metot seçilmeli?”sorusunun cevabı, şirketlerin ihtiyaçları tarafindan şekillendirilecektir. Maliyet Muhasebesi sistemi sadece bir muhasebe sistemi değildir. Pek çok alt sistem verisinin düzenli akışına ihtiyaç duyar. Gerçek maliyet dağıtımı için, şirketlerin sahip olduğu tüm iç sistemlerin bu desteği sağlaması zorunludur. Bazı zamanlarda direkt maliyetlerin mamullere yüklenmesinde de önemli problemlerle karşılaşılabilir. Bu sebepten dolayı, maliyetleme için kullanılacak tüm metot ve kurallar ihtiyaçlara cevap verebilmelidir. Maliyet muhasebesi bir sistem yaklaşımıdır. Bu yaklaşımın amacı, doğru, zamanında ve yeterli bilgi sağlamaktır. Tüm işletmeler, genel üretim giderlerini, mamullerine yüklemek için esnek bütçe uygulamaları yapmalıdırlar. Çünkü, bu bütçeler geleceği görmeyi sağlayacaktır. Esnek bütçeler ayrıca tüm maliyet çeşitleri ve bütçeler için uygulanabilir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cost accounting systems are improved by the companies, especially in the lastest years. Because of the reason, they need the lot of details about the costs. But there is a huge problem that every system can not provide the neccessary data for the cost information. Direct material cost, direct labour cost and general production cost are charged via various methods to the products. Direct costs charging is easier than the other cost charging. Other costs are loaded to the products by the cost allocations methods. But lots of methods provide this benefits“Which method should select for the systems?”The answer will have shaped by the companies necessities. Cost accounting system is not only an account system. It needs the lots of background data. All of the companies internal system have to provide the support for the real cost allocation. Sometimes the direct costs can reveal really huge problems for cost accounting system. So all costs, all methods and all rules must have explained by the necessities. Cost accounting is a system approach. The approach aim must be for true, real time and enough data providing. All companies should use the flexsibl budgets for charging the general production costs to their products. Because, this type of budget shows the expected future costs for a range of business activity instead of only a single level. A flexsibl budget format can be used for all types of costs and all types of budgets. X