Başarı düzeyi farklı üç grup lise öğrencisinin kaygı düzeyi yönünden karşılaştırılması
Comparison of three groups of high school students with different achievement levels in terms of anxiety level
- Tez No: 813190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
.Kaygı, insanın bedensel ve ruhsal varlığını tehlikede görmesi sonucu yaşadığı huzursuzluktur. Kaygı, ikiye ayrılmaktadır. Kişinin o anki yaşantısında var olan dış tehlikeye karşı gösterilen, tehlike ile orantılı ve başkalarınca anlaşılan tepki nesnel (durumluk) kaygıdır (korkudur). Kişinin daha önceki yaşantılarından kaynaklanan, içsel bir tehlikeye karşı gösterilen, var olan durumla orantısız, nedeni başkaları tarafından anlaşılamayan tepki nevrotik (sürekli) kaygıdır. Kaygının yerleşmesinde, ana—baba ve okul yaşantılarının önemi büyüktür. Okul, bireyin var olan yeteneklerini kullandığı ve geliştirdiği bir öğrenme ortamıdır. Öğrenme çabaları bazen başarısızlıkla sonuçlanır. Başarısızlık, benlik saygısının zedelenmesine ve kaygı düzeyinin artmasına yol açabilir, Başarı düzeyleri farklı öğrencilerin Durumluk ve Sürekli Kaygı düzeyleri araştırılmış, bunun için; Ankara incirli Lisesi I ve II sınıf öğrencilerine uygulanan Durumluk ve Sürekli Kaygı envanteri ile Durumluk ve Sürekli Kaygı puanları saptanmıştır. Aynı öğrencilere Genel Yetenek Testi (GYT) uygulanmış ve I yarıyıl sonu başarı ortalamaları alınmıştır. GYT puanları ve başarı ortalamalarına göre en yüksekten en düşüğe doğru, ayrı ayrı bindelik sıralama yapılmış, yetenek ve başarı arasındaki 200'e kadar sıra farkı olan öğrenciler yetenekleri düzeyinde; bu farkı aşanlar durumuna göre ya yeteneklerinin üstünde ya da yeteneklerinin altında başarılı sayılmıştır. Yetenekleri düzeyinde, yeteneklerinin üstünde ve altında başarı gösteren öğrencilerin, Durumluk ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları karşılaştırılmış; 0.05 düzeyinde bir farklılık bulunmadığı ve yeteneklerine göre farklı başarı düzeyinde olmanın Durumluk ve Sürekli Kaygı düzeylerini etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
.Anxiety is the uneasiness that a person experiences as a result of seeing his physical and spiritual existence in danger. Anxiety is divided into two. The reaction to an external danger in a person's current life, proportional to the danger and understood by others, is objective (state) anxiety (fear). Neurotic (permanent) anxiety is a reaction to an internal danger that arises from a person's previous experiences, is disproportionate to the current situation, and whose cause cannot be understood by others. Parental and school experiences are of great importance in the establishment of anxiety. School is a learning environment where the individual uses and develops his/her existing abilities. Learning efforts sometimes fail. Failure can lead to damage to self-esteem and increased anxiety levels, State and Trait Anxiety levels of students with different achievement levels were investigated; State and Trait Anxiety scores were determined with the State and Trait Anxiety inventory applied to Ankara Incirli High School I and II grade students. General Aptitude Test (GAT) was applied to the same students and their success averages were taken at the end of the first semester. According to GAT scores and success averages, separate rankings were made from the highest to the lowest, and students with a difference of up to 200 ranks between ability and success were ranked according to their ability level; Those who exceed this difference are considered successful either above or below their abilities, depending on their situation. Students who achieve at their level of ability, above or below their ability,State and Trait Anxiety score averages were compared; It was concluded that there was no difference at the 0.05 level and that having different success levels according to abilities did not affect the State and Trait Anxiety levels.