Unit power lindley dağılımı
Unit power lindley distribution
- Tez No: 813189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA DOĞRU, DOÇ. DR. FATMA GÜL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, unit dağılımlardan yola çıkılarak, literatürde var olan power Lindley dağılımı üzerinde uygun dönüşüm işlemleri yapılmış ve birim aralığa çekilerek Unıt Power Lindley (UPL) dağılımı önerilmiştir. UPL dağılımına ait olasılık yoğunluk fonksiyonu (pdf) ve kümülatif dağılım fonksiyonu (cdf) ile birlikte dağılıma ait çeşitli özellikler incelenmiştir. UPL dağılımının parametreleri en çok olabilirlik (ML), en küçük kareler (LS), ağırlıklandırılmış en küçük kareler (WLS), cramér-von mises (CVM), anderson darling (AD) ve right-tail anderson darling (RAD) tahmin edici yöntemleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Tahmin edicilerin performansları, farklı parametre değerleri ve farklı örneklem büyüklükleri için simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır. En iyi sonuçları veren tahmin edici yönteminin ML tahmin edici yöntemi olduğu sonuca varılarak bu tahmin yöntemi gerçek veri setine uygulanmış ve birim aralığa sahip olan Kumaraswamy dağılımı (KM), Beta dağılımı ve Unit Lindley dağılımı (UL) ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalardan elde edilen sonuçlar ve grafikler doğrultusunda, tez çalışmasında önerilen UPL dağılımının performansının diğer dağılımlardan daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, appropriate transformation operations are performed on the power Lindley distribution existing in the literature on the basis of unit distributions and the Unit Power Lindley (UPL) distribution in the unit interval is proposed. Various properties of the distribution were examined together with the probability density function and cumulative distribution function of the UPL distribution. The parameters of the UPL distribution were estimated using maximum likelihood (ML), least squares (LS), weighted least squares (WLS), Cramér-von Mises (CVM), Anderson Darling (AD), and right-tailed Anderson Darling (RAD) estimator methods. The performances of the estimators were compared with the simulation study for different parameter values and different sample sizes. It was concluded that the estimator method that gave the best results was the maximum likelihood estimator method, and this estimation method was applied to the real data set and compared with Kumaraswamy distribution (KM), Beta distribution and Unit Lindley distribution (UL) with unit range. It has been concluded that the performance of the proposed UPL distribution is more effective than the other distributions in the thesis study made in line with the results and graphics obtained from the comparisons.