Perşembe Mecmuası üzerine bir inceleme
A research on Perşembe Magazine
- Tez No: 813217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada 1935-1936 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Perşembe Mecmuası üzerinde durulmuş ve derginin tanıtımı amaçlanmıştır. Bu dergi Haydar Türegün tarafından altmış dokuz sayı çıkartılmış“haftalık, siyasi resimli gazete”dir. İlk başlıkta dergiciliğin önemi hakkında bilgi verilmiş, daha sonra Perşembe Mecmuası'nın şekil ve içerik özellikleri bakımından tanıtımı yapılmıştır. Erken Cumhuriyet dönemi olarak adlandırılan dönemde çıkan bu derginin, Cumhuriyet rejiminin yaratmaya çalıştığı bireyi tanıtma amacı olduğu belirtilmiştir. Bu birey tipinin, derginin kapak fotoğrafları ve içeriğindeki yazılarla bir portresinin çizildiği aktarılmıştır. Dergi içeriğinde bulunan edebi yazılar bu çalışmanın eksenini oluşturmuştur. Dergideki edebi türler (şiir, roman, hikâye, röportaj, gezi yazısı, hatıra vb.) incelenmiştir. İkinci başlıkta mecmuanın sayılara göre içerik bilgisi hakkında bir fihrist tablo oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda ekler kısmıyla derginin önemli yazıları, başlıkları, haberleri, görselleri öne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Persembe Mecmuası, which was active between 1935 and 1936, was the focus of this study, which attempted to launch the journal. Haydar Türegün publishes this magazine as a“weekly, politically illustrated newspaper”with sixty-nine issues. The first chapter discussed the necessity of journalism before introducing Persembe Mecmuasi in terms of form and substance. It has been stated that this journal, which was produced during the Early Republican Period, aspired to position the individual that the Republican administration attempted to establish. It has been stated that a portrait of this type of person was created using the magazine's cover photographs and articles. The axis of this study was literary articles in the journal's content. The magazine's literary genres (poem, book, tale, interview, travel writing, memoir, etc.) were investigated. In the second chapter, an index table with the journal's content information organized by numbers was developed. The relevant articles, titles, headlines, and images from the journal were emphasized in the appendix section at the conclusion of the research.