Ateşli idrar yolu enfeksiyonlarında prokalsitoin ve vezikoüreteral reflü ilişkisi
Relationship between procalcitonin levels and presence of vesicoureteral reflux during febrile urinary tract infections in children
- Tez No: 813286
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Çocuklarda ateşli idrar yolu enfeksiyonu (İYE) sırasındaki prokalsitonin (PCT) düzeyi ile vezikoüreteral reflü (VUR) varlığı arasındaki ilişkiyi araştırmak. VUR'a bağlı İYE, Türkiye'de kronik böbrek yetmezliğinin başlıca nedenleri arasındadır. Materyal ve Metot: Mart 2008'den Kasım 2009'a kadar, ilk ateşli İYE ile başvuran hastalar bu prospektif hastane bazlı çalışmaya dahil edildi. C-reaktif proteinin serum konsantrasyonları, tam kan sayımı ve PCT ölçüldü. Tüm hastalara böbrek ultrasonografisi ve işeme sistoüretrografisi yapıldı. Bulgular: İYE tanısı alan 66 hastanın 18'inde VUR vardı. PCT düzeylerinin geometrik ortalaması, VUR'lu çocuklarda olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (P = 0,006). Lojistik regresyon düzeltmesinden sonra PCT düzeyleri ile VUR varlığı arasındaki ilişki anlamlı kabul edildi (olasılık oranı 5,08, %95 güven aralığı [CI] 1,43-18,02). >0,56 ng/mL PCT düzeyi, VUR tanısı için %66,7 duyarlılığa (%95 CI 41-86,6) ve %77,1 özgüllüğe (%95 CI 62,7-88) sahipti. PCT için alıcı çalışma karakteristik eğrisi altındaki alan 0,715 (%95 GA, 0,56-0,86, P = 0,007) ve C-reaktif protein için eğri altındaki alan 0,723 (%95 GA 0,58-0,86, P =006)idi. Sonuç: PCT rehberliğinde bir strateji VUR'lu hastaların tespitinde yardımcı olabilir. Böbrek hasarı ve sonrasında skar oluşması riskini artıran VUR riski taşıyan çocuklar için doğru bir eşik değeri tanımlamak için geniş kohort çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the association between the procalcitonin (PCT) level during the first febrile urinary tract infection (UTI) in children and the presence of vesicoureteral reflux (VUR). VUR-associated UTI is among the primary causes of chronic renal failure in Turkey. Methods: From March 2008 to November 2009, patients admitted with their first febrile UTI were included in the present prospective hospital-based study. The serum concentrations of C-reactive protein, complete blood count, and PCT were measured. All patients underwent renal ultrasonography and voiding cystourethrography. Results: Of the 66 patients who were diagnosed with UTI, 18 had VUR. The geometric mean of the PCT levels was significantly greater in the children with VUR than in those without (P = .006). After logistic regression adjustment, the association between the PCT levels and the presence of VUR remained significant (odds ratio 5.08, 95% confidence interval [CI] 1.43-18.02). A PCT level >0.56 ng/mL had 66.7% sensitivity (95% CI 41-86.6) and 77.1% specificity (95% CI 62.7-88) for diagnosing VUR. The area under the receiver operating characteristic curve for PCT was 0.715 (95% CI, 0.56-0.86, P = .007), and the area under the curve for C-reactive protein was 0.723 (95% CI 0.58-0.86, P = .006). Conclusion: A PCT-guided strategy could help in detecting patients with VUR. Large cohort studies are needed to define an accurate cutoff value for children who are at risk of VUR, which increases the risk of renal damage and subsequent scarring.