Ev hanımlarında sürekli öfke, öfke ifade tarzları ve dindarlık ilişkisi
The relationship between housewives' trait anger, anger expression styles and religiosity
  1. Tez No: 813285
  2. Yazar: KÜBRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, ev hanımlarında sürekli öfke, öfke ifade tarzları ve dindarlık ilişkisini incelemektir. Araştırma, teorik ve emprik olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Teorik bölümde, konuyla ilgili teorik açıklamalara yer verilmiş, emprik bölümde ise veri toplama araçları ile elde edilen veriler, tecrübi tekniklerle analize tabi tutularak ilgili sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada, veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ok-Dinî Tutum Ölçeği”ile Sürekli Öfke, İç Öfke, Dış Öfke ve Öfke Kontrolü alt boyutlarından oluşan“Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 18-40 yaş ve üzerindeki 667 ev hanımı oluşturmaktadır. Anket formunun büyük bir kısmı Erzincan il merkezinde, diğer kısmı ise İzmir'in Menemen ilçesinde uygulanmıştır. Araştırmanın verileri yaş, evlilik süresi, çocuk sayısı, meslek, eş meslek, sosyo-ekonomik düzey ve eğitim durumu gibi bağımsız değişkenler temelinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda sürekli öfke ile dindarlık arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmezken; dindarlık ile iç öfke ve dış öfke arasında negatif yönde; dindarlık ile öfke kontrolü arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak dindarlığın ev hanımlarındaki sürekli öfke düzeylerinde etkisi olmakla birlikte bu etkinin anlamlılık düzeyine ulaşmadığı; ancak dindarlığın, ev hanımlarının öfke ifade tarzları üzerinde ise olumlu bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the relationship between trait anger, anger expression styles and religiosity in housewives. The research consists of two main parts: theoretical and empirical. In theoretical chapter, theoretical explanations about the subject are given; in the emprical part, the data which is obtained with the data collection tools, were analyzed with experiential techniques, and the relevant results were evaluated. In the study,“Personal İnformation Form”,“Ok-Religious Attitude Scale”and“Trait Anger and Anger Expression Style Scale”which consisted of Trait Anger, Internal Anger, External Anger and Anger Control sub-dimensions, were used as data collection tools. The sample group of the study consists of 667 housewives who were aged 18-40 and over. A large part of the questionnaire was applied in the city center of Erzincan, and the rest Menemen district of İzmir. The data of the study were evaluated on the basis of independent variables such as age, duration of marriage, number of children, occupation, spouse occupation, socio-economic level and educational status. In this context, no significant relationship was found between trait anger and religiosity; negative relationship was found between religiosity, and internal and external anger; on the other hand, positive and significant relationships were found between religiosity and anger control. As a result, although religiosity has an effect on the trait anger levels of housewives, this effect did not reach the level of significance; however, it was determined that religiosity had a positive effect on the anger expression styles of housewives.